Zagrebačka županija ima i dalje status najsigurnije županije u Hrvatskoj – rečeno je jučer, u četvrtak, 3. srpnja, na prvoj radnoj sjednici Županijske skupštine u novom sazivu, na kojoj je prihvaćeno izvješće Policijske uprave zagrebačke o stanju i kretanju osnovnih sigurnosnih pokazatelja na području naše županije u prošloj godini.

-Povoljna stopa kriminaliteta, pokazatelj je koji nas svrstava u najsigurniju županiju u Hrvatskoj – rekao je zamjenik načelnika Policijske uprave Zagrebačke Danijel Blaić objasnivši kako sve ostale županije imaju oko 1130 kaznenih djela na 100 tisuća stanovnika, dok Zagrebačka županija ima oko 1090. Naglasio je i kako u prošloj godini policija u Županiji bilježi najbolju razriješenost kaznenih djela u posljednjih 20 godina i to na razini od 70,8 posto. Stanje sigurnosti na području Zagrebačke županije ocijenjeno je kao povoljno i dobro, a stanje kretanja kriminaliteta, javnog reda i mira te sigurnosti u cestovnom prometu također je zadovoljavajuće. Blaić je naglasio kako će djelatnici i policijski službenici Policijske uprave Zagrebačke nastaviti sa svojim ustrajnim radom kako bi zadržali povoljno stanje sigurnosti.

Na sjednici Skupštine prihvaćen je Godišnji izvještaj o izvršenju proračuna za 2024. godinu. Tako su lani ukupni prihodi i primici konsolidiranog proračuna ispunjeni na razini od 114,20 posto plana, odnosno 115,09 posto plana izvornog županijskog proračuna. Rashodi su kod konsolidiranog proračuna realizirani na razini 96,33 posto od tekućeg plana, odnosno 76,46 posto plana izvornog proračuna.
Donesena je i odluka o dodjeli javnih priznanja Zagrebačke županije koja će se dobitnicima uručiti na svečanoj sjednici u povodu Dana Županije, u četvrtak, 17. srpnja. Povelja Zagrebačke županije dodijelit će se Josipu Mučnjaku iz Velike Gorice, Folklornom ansamblu Sveta Nedelja, Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Kravarsko, Gordani Kovačić iz Velike Gorice, Ani Gašparović iz Ivanić-Grada, Ljiljani Stanko iz Vrbovca, Radovanu Libriću iz Samobora, Mirku Ivanjeku iz Prigorja Brdovečkog i posmrtno Vilimu Šeperiću iz Jastrebarskog. Nagrada Zagrebačke županije za doprinos ugledu i promociji Zagrebačke županije u zemlji i svijetu dodijelit će se tvrtki Antitalent iz Zaprešića.

Na temelju Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, članovi Skupštine donijeli su odluku o darovanju nekretnine u državnom vlasništvu Općini Rugvica u svrhu proširenja postojeće poduzetničke zone Rugvica-Sjever za potrebe izgradnje tvornice Imunološkog zavoda. Riječ je o 14.645 četvornih metara zemljišta procijenjene vrijednosti 369.600 eura.
Na aktualnom satu vijećnike je zanimalo kakvi su uvjeti rada i s koliko vozila raspolaže Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, u kojoj je fazi projekt Welltur Naftalan kao i hoće li Županija prijaviti na natječaj resornog ministarstva nabavu opreme za liječničke ordinacije. Također, zanimalo ih je u kojoj je fazi realizacija obilaznice Volavje – Petrovina i koliko je građevinskih dozvola Županija do sada izdala za potrebe izgradnje Imunološkog zavoda u Rugvici. Ostala vijećnička pitanja odnosila su se na procjenu vrijednosti građevinske čestice, realizaciju županijskih potpora u poljoprivredi, sanaciju ceste Hrašće – Lukinić Brdo i natječaj Ministarstva turizma i sporta kojim se sufinanciraju programi razvoja sporta putem sportskih zajednica.


















