“Srakoslet” za 200 fašničkih let je spreman, počinje u petak, 6. veljače i potrajat će do utorka, 17. veljače. Na ovaj fašnički slet pozvani su svi, mali i veliki, najpoželjnije oni maskirani, neki možda i demaskirani, uglavnom, očekuje ih se u nikad dosad viđenom broju na svih prethodnih 199 Samoborskih fašnika.
Program spelancija najavljen danas prijepodne, u petak, 23. siječnja u Brenti Samoborske vinogradarsko-vinarske udruge. Za to su se pobrinuli samoborska gradonačelnica Petra Škrobot i direktorica Turističke zajednice našeg grada Iva Pehar, ali ni fašnički likovi, Sraka, Princ, Sudec i Fiškal nisu ostali dužni obraćanja predstavnicima medija. Pressicu je moderirao Frano Ridjan.


-Ponosni smo na našu fašničku tradiciju i spremni za jubilarnu manifestaciju – rekla je gradonačelnica Petra Škrobot, koja će uskoro u azil. Naglasila je i kako će jubilarni Fašnik biti izniman i po tome što će na njemu sudjelovati sve gradske ustanove.

-Nudimo nikad bogatiji fašnički program, oko 2500 maskiranih mališana, blizu 600 velikih maškara, fašničke povorke domaćih i gostujućih dječjih skupina te čak sretnih i pripravnih 13 mjesnih odbora i gradskih četvrti s alegorijskim kolima i scenskim nastupima – najavila je Iva Pehar. Dodala je kako ni zabavno-glazbenog programa neće nimalo uzmanjkati, od Severine na Trgu i Željka Bebeka u šatoru na otvorenju, pa potom, redom, Plavog orkestra i Nede Ukraden, Mate Bulića i Gazdi, Parnog valjka i Lidije Bačić, Miach i Gršea i Savršenih marginalaca te Dalmatina i Gustafa, sve do zatvaranja uz Dubiozu kolektiv na središnjoj pozornici te Željka Samardžića pod šatorom.

Sraka, Princ, Sudec i Fiškal objasnili su da će sve biti novo, ali po starom, pozvali na nagradno maskiranje, nagradnu tombolu i nagradnu Fašničku putovnicu. Glavna je nagrada na tomboli ove godine Ford Puma, a mogu se osvojiti i putovanja po izboru u vriejdnostima od 1.500 do 2.000 eura te razne druge novčane i materijalne nagrade.

U utorak, 3. veljače, u Kinu Samobor premijerno će biti prikazan film “200 godina Samoborskog fašnika”, u srijedu, 4. veljače izložba dugogodišnjeg fašničkog fotografa Edina Tuzlaka u Galeriji Prica, a u četvrtak, 5. veljače promovirana fašnička glasila “Ričet z domače kujhne” i Sraka”. Uz izložbe, radionice i igraonice, tu su i sve brojnije sportske discipline, fašničko kolo Samoborske zimske trail lige, 7. fašnička liga prvaka i 2. turnir padel bedaka te Fašnik trk i Srakotrk.




















