Grad Samobor u suradnji s Crvenim križem, Pučkim otvorenim učilištem i Centrom za mlade Bunker pokreće Savjetovalište za mlade, koje su danas na konferenciji za medije u Gradskoj vijećnici predstavile gradonačelnica Samobora Petra Škrobot, ravnateljica Crvenog križa Samobor, Anica Francetić Kufrin i socijalna pedagoginja Petra Ivković iz Osnovne škole Bogumila Tonija, najveće škole u Samoboru i druge po broju učenika u Hrvatskoj.
Besplatan je to projekt koji će biti dodatan kapacitet stručnim službama osnovnih i srednjih škola, s naglaskom na emocionalnu i psihološku podršku te prevenciju i ranu intervenciju potencijalnih problema u razvoju mladih. Savjetovalište je idejno nastalo u sklopu akcijskog plana koje je provelo Vijeće za prevencije te predstavlja svojevrstan odgovor na situacije o kojima u posljednje vrijeme svjedočimo, rekla je gradonačelnica Škrobot: “Ključ je u prevenciji jer uvijek kad se dogodi loša situacija, nekoliko dana se o tome u medijima govori, donose se mjere kako bi se privremeno smirila situacija, a premalo se radi preventivnome djelovanju. To su razlozi zbog kojih smo se odlučili na ovaj korak.”
Ravnateljica Crvenog križa, Anica Francetić Kufrin, pozvala je sve mlade koji osjećaju potrebu da se jave jer je važno da se ukloni stigma s mentalnog zdravlja: “Mladi se mogu osjećati povjerljivo i sigurno. Naši stručnjaci holističkim će pristupom sagledati situaciju u suradnji s roditeljima i osnovnim školama.” Takvim intervencijama, dodala je Francetić Kufrin, “Samobor će biti još bolje i sigurnije mjesto”.

Osim Savjetovališta planiraju se i druge aktivnosti: “Planiramo razne edukativne radionice za razvoj socijalnih vještina i osnaživanje djece te podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja među mladima. U realizaciju takvih radionica u budućnosti će se uključiti Centar za mlade Bunker”, rekla je Anica Francetić Kufrin.
Više o ovom temi poslušajte u središnjoj informativnoj emisiji Ritam grada u 17 sati.
















