JU Zeleni prsten Zagrebačke županije organizira izložbu “Najljepši šumski ukras”, koja kroz 30 umjetničkih fotografija prikazuje čaroliju proljetnica Zagrebačke županije i podsjeća da je iz prirode bolje ponijeti fotouspomenu nego ubrani cvijet. Otvorenje izložbe je ove subote u 19 sati na Autobusnom kolodvoru Samobor, a autori fotografija su Vlado Pirša, Tomica Rubinić, Petar Sabol, Željka Šabarić i Goran Šafarek.
Mnoge proljetnice su rijetke i zaštićene, a njihovo branje narušava prirodnu ravnotežu. Važno je naglasiti da su proljetnice najljepše upravo tamo gdje pripadaju – u svojim prirodnim staništima. Njihova nježna cvjetna raskoš najbolje dolazi do izražaja u šumama, livadama i uz potoke, gdje imaju nezamjenjivu ulogu u očuvanju bioraznolikosti, stoga je cilj izložbe istaknuti ljepotu i važnost ovih biljaka te podići svijest o njihovoj zaštiti.
















