Nakon poduže rasprave Skupština Samoborskog sportskog saveza usvojila je sinoć, u ponedjeljak, 24. ožujka, s 25 glasova za, četiri protiv i jednim suzdržanim, konačni prijedlog raspodjele financijskih sredstava Javnih potreba u sportu za ovu godinu. Riječ je o milijun i 300 tisuća eura javnog novca iz gradskog proračuna namijenjenog sportašicama i sportašima našeg grada te njihovim klubovima i udrugama. Na Skupštini održanoj u holu Sportske dvorane Samobor, kao i nebrojeno puta dosad, raspravljalo se o kriterijima za tu raspodjelu sukladno bodovima i kategorizacijama sportova i sportaša.
-Iz suhoparnog i kasno dostavljenog materijala ne vidi se kako je došlo do raspodjele sredstava – upozorio je Damir Frlić iz Judo kluba Profectus Samobor što je i potaknulo širu raspravu. Frlić smatra da u Savezu nema volje za rješavanjem pitanja oko utvrđivanja novih kriterija raspodjele novca čime je, kako tvrdi, oštećeno više klubova. Još je naveo da devet klubova među sobom dijeli oko 600 tisuća eura dok 16 klubova raspolaže s ukupno nešto više od 200 tisuća eura. Prigovorio je i na materijalne troškove za funcioniranje Saveza od 200-tinjak tisuća eura na što mu je odgovoreno da oni iznose samo 66 tisuća eura što je vidljivo i iz financijskog plana, dok se preostali dio odnosi na troškove dvorana, odnosno ugovorni odnos Saveza s Javnom ustanovom Sportski objekti Samobor što se također vidi u financijskom planu.
-Ovo je posljednja godina u kojoj se sredstva raspodjeljuju sukladno naslijeđenim, neujednačenim i manjkavim, ali u međuvremenu i korigiranim kriterijima – rekao je u okviru rasprave predsjednik Saveza Darijo Gaća. Potom je podsjetio da su 2022. godine nositelji sporta u gradu – judo, karate, rukomet, nogomet i košarka – odnosili 87 posto proračuna za svoje treninge i natjecanja, a 13 posto pripadalo je drugoj kategoriji sportova. -Ovaj aktualni saziv to je korigirao pa je trenutačni omjer 82 posto za sportove prve kategorije, a 18 posto, odnosno 40 tisuća eura više, za drugu kategoriju sportova dok se za specifične sportske programe iz druge sume novca iznašlo 4 posto sredstava – rekao je Gaća. Tome je dodao da je u toj preraspodjeli, jedino judo iz prve kategorije sportova imao povećanje sredstava, a za ostala četiri sporta, karate, rukomet, nogomet i košarku, iznosi su smanjeni. -Propisano je da sportovi u kojima ima više klubova rade svoje unutarnje kriterije i sami boduju ono što žele i u to se Savez nije miješao već je primijenio predloženo – naglasio je još njegov predsjednik dodavši da kategorizirani sportaš mora u trenutku bodovanja imati važeću kategorizaciju.
Da se stvari ne bi mijenjale prema tome kako to i kada nekome paše, Kristina Šlatka iz Judo kluba Okami založila se za to da novi kriteriji budu pošteniji i pravedniji prema svima napomenušvi da ne dijeli stavove koje iznosi Judo klub Profectus Samobor. Matija Razum iz Orijentacijskog kluba Japetić smatra da bi orijentacijsko trčanje, prema rezuzltatima koje ostvaruju njegovi natjecatelji i utvrđenim bodovima, ako ne u prvoj kategoriji sportova, svoje mjesto trebalo naći u drugoj, a ne među specifičnim sportovima. -Rezultati su vam neosporni i kriteriji će se mijenjati u novom skupštinskom sazivu te uskladiti sa smjernicama koje daje Strategija razvoja sporta da pokušaju pomiriti i zadovoljiti sve – odgovorio je Darijo Gaća.
Lana Koller iz Streličarskog kluba Samobor osvrnula se na bodove za koje smatra da su netočno izračunati kod većine klubova, rekavši pritom da se nije vodilo računa o tome tko i u kakvim uvjetima radi, odnosno koristi li gradsku ili privatnu sportsku infrastrukturu. -Svaki sport ima svoje specifičnosti, a 80 posto sredstva, koja se dodjeljuju klubovima, u prvom su redu namijenjena za natjecanja i stručni rad, pa se to, kod raspodjele sredstava, dijeli s bodovima koje je prikazao svaki klub – objasnio je Gaća. Dodao je da se preostalih 20 posto sredstava koristi za održavanje sportske infrastrukture, i gradske, a i privatne ako se na na njoj održavaju sportske priredbe od interesa za promidžbu grada.
Mislav Maroević iz Košarkaškog kluba Samobor smatra da bi se svi zajednički trebali zauzeti da cijeli samoborski sport od Grada dobije više javnog novca zahvaljujući radu i rezultatima tog rada, a ne samo raspravljati o razlikama u dotaciji pojedinim sportovima. -Strateški dokument koji je usvojilo Gradsko vijeće dobra nam je pretpostavka za to jer on predviđa i postupno višegodišnje zapošljavanje 20 profesionalaca u sportu, mahom stručnog kadra, odnosno trenera, čime bi se sport, koji sada ima jednu jedinu zaposlenicu, tajnicu Samoborskog sportskog saveza, bar donekle izjednačio s kulturom u kojoj je preko Pučkog učilišta, Muzeja, Knjižnice zaposleno daleko više profesionalaca – rekao je Maroević.
Predsjednik Saveza Darijo Gaća napomenuo je da nakon prihvaćene Strategije razvoja samoborskog sporta od 2025. do 2030. godine, slijedi izrada akcijskog plana uz druge operativne akte kojima će biti određeni i novi kriteriji. Oni – smatra Darijo Gaća – a toga je svjesna i većina samoborskih sportskih djelatnika, nikada neće moći biti idealni za sve, ali će biti strateški utemeljeni i pravedniji.
O Strategiji je govorila i resorna gradska pročelnica Zrinka Breglec, rekavši da su ovakve otvorene rasprave nužne i da su primjer sudioničkog upravljanja u sportu te da koriste sportskoj zajednici. Breglec je zahvalila svima na zrelosti i zajedništvu u izradi Strategije, koja je pokazala i kakvo je trenutačno stanje u našem sportu te kako to unaprijediti.