Grad Samobor odlučio je uvesti poticajnu mjeru čuvanja djece koju je nazvao “Baka – djed servis”, a mjera je predstavljena danas u 12 sati u Gradskoj vijećnici. Mjeru, koja je napravljena prema uzoru na Švedsku, predstavili su gradonačelnica Petra Škrobot i Željka Tomašković, savjetnica za predškolski odgoj i poslove riznice iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti, a nazočan je bio i dogradonačelnik Petar Burić.
Mjera je modificirana potrebama Grada, a kakav bi utjecaj trebala imati na građane otkrila je Petra Škrobot:
-Mjera bi trebala imati višestruke efekte s obzirom na to da znamo kakva je situacija s niskim mirovinama naših baka i djedova, imat će pozitivan utjecaj na njihov budžet. Ono što je bitno istaknuti, Grad Samobor intenzivno radi na izgradnji vrtićkih kapaciteta, gradimo treći vrtić u mandatu i nikako nećemo zanemariti taj segment ulaganja u vrtiće. Ali, želimo dati mogućnost roditeljima da donesu odluku hoće li njihovo dijete ići u gradski vrtić, privatni vrtić, obrt za čuvanje ili će prepustiti brigu o djeci bakama i djedovima. Sufinanciramo boravak djece u privatnim vrtićima s iznosom od 360 eura po djetetu, tako da je to iznos i za bake i djedove koji će čuvati svoju djecu – rekla je gradonačelnica.
Uvjete, koji trebaju biti ispunjeni za provođenje ove mjere, iznijela je Željka Tomašković:
-Korisnik naknade je dijete predškolske dobi starosti između jedne i četiri godine, uz uvjete da ima prebivalište na području Samobora, da je državljanin Hrvatske i da nije upisan ni u jedan vrtić ili obrt. Također, roditelji moraju imati prebivalište na području Samobora, a bar jedan od roditelja minimalno godinu dana neprekidno prije podnošenja zahtjeva. Oba roditelja moraju biti zaposleni ili imati status redovitog studenta. Bake i djedovi koji će čuvati unuke moraju imati status umirovljenika i moraju imati prebivalište na području grada Samobora. Ključan datum ove mjere je 1. travnja jer Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju propisuje da djeca koja do 1. travnja tekuće godine navrše četiri godine starosti, imaju pravo prioriteta pri upisu u dječji vrtić kojem je osnivač jedinica lokalne samouprave. Stoga smo odredili da dijete koje do 1. travnja tekuće godine navrši četiri godine starosti, pravo na ovu mjeru može koristiti do 1. travnja, a dijete koje četiri godine navršava iza 1. travnja tekuće godine, može mjeru koristiti skroz do 1. travnja sljedeće godine. Postoji iznimka, a to je slučaj produljenja nastavka ove mjere u situaciji kada dijete s 1. rujna bude upisano u dječji vrtić, može nastaviti koristiti ovu mjeru do 31. kolovoza – rekla je Željka Tomašković.
Željka Tomašković iznijela je i način pokretanja postupka za ostvarivanje prava na ovu mjeru:
-Postupak se pokreće na zahtjev roditelja u Upravnom odjelu za društvene djelatnosti grada Samobora. Obrasci će biti dostupni na mrežnim stranicama Grada, a uz zahtjev će se prilagati potrebna dokumentacija kojom će se dokazivati činjenice za ostvarivanje prava. Zahtjevi se podnose od 21. ožujka, a pravo se može ostvarivati od 1. travnja, stoga prve isplatu kreću od 1. svibnja. Na temelju zahtjeva, Upravni odjel provest će postupak utvrđivanja prava za svakog pojedinog roditelja te na temelju toga izdati rješenje. Nakon rješenja, grad Samobor će s bakama i djedovima potpisati ugovor kojim će se regulirati međusobna prava i obaveze – iznijela je Željka Tomašković.