Još jedan gradski LiDraNo, redovita godišnja smotra literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva učenika samoborskih osnovnih škola, održana je danas u Kinu Samobor. Ove godine domaćin je bila Osnovna škola Milana Langa čiji nam je ravnatelj Igor Matijašić otkrio kako na ovogodišnjoj smotri sudjeluje više od 100 sudionika, od čega 68-ero djece. Pozdravljajući ih, uz ostalo je rekao i sljedeće: “Mi smo počašćeni da smo ove godine organizatori LiDraNa samo za učenike grada Samobora. Želio bih vam svima čestitati jer ste vi najbolji predstavnici svojih škola u literaranom, dramskom i novinarskom stvaralaštvu. Želim vam svima da održite nastup kakav ste zamislili i uvježbali s vašim mentorima, da cijeli dan uživate i da kući ponesete najbolje moguće uspomene.”
Djecu i njihove mentore pozdravila je i pročelnica gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zrinka Breglec: “Velika mi je čast pozdraviti vas sve u ime Grada Samobora i gradonačelnice Petre Škrobot. U duhu LiDraNa, htjela bih vam reći da riječi koristite kako biste stvarali i ujedinili, ne razjedinili, da riječima uključujete, ne isključujete, da riječi koje koristimo doprinose stvaranju sustava uvjerenja koji čovjeka stavlja u središte, a to je humanizam. Drage učiteljice i učitelji, mentorice i mentori, želim da znate da je vaš posao izrazito vrijedan, da ste dobri i plemeniti uzori djeci te da djeca upravo zbog vas odgovorno koriste riječi kojim oblikuju svijet. A vama draga djeco, želim da se dobro provedete, da vam ovo bude ugodno okruženje u kojem ćete pokazati svoje stvaralačke moći.”
Ova smotra se u Samoboru održava više od 30 godina, a profesorice samoborskih osnovnih škola otkrile su nam kako teku pripreme te koliko se današnja Smotra razlikuje od onih prijašnjih.
Profesorica hrvatskog jezika Tatjana Mesiček iz Osnovne škole Bogumila Tonija rekla nam je kako u “bogumilcu” radi već 23 godine, a 24 godine je na LiDraNu. –S djecom radim spontano, one osnove koje znamo za dramski odgoj naravno koristim, ali sve ostalo dolazi spontano. U ovih 25 godina se zapravo i nije puno toga promijenilo osim što su teme postale drugačije, a iI djeca danas malo drugačije funkcioniraju – rekla je Tatjana Mesiček.
Profesorica Ana Matijašić iz Osnovne škole Samobor rekla nam je kako teče proces pripreme za smotru. -Prolazimo zajedno kroz cijeli proces, od odabira teksta, vježbi pa sve do pripreme nastupa, potpora smo u svakom smislu riječi. Na LiDraNu sudjelujem već 11 godina i mogu reći da je kvaliteta ostala ista, jedino se, nažalost, mijenja broj djece koji sudjeluju – ističe Ana Matijašić.
Nakon što su povjerenstva za svaku od tri kategorije ocijenila sve uratke, održani su okrugli stolovi sa sudionicima te proglašeni najboljih u literarnim, dramskim i novinarskim postignućima.
Za županijsku smotru, koja će se početkom ožujka održati u Velikoj Gorici, odabrani su pojedinačni dramski izrazi “Nevidljiva” Jasminke Tihi-Stepanić u izvedbi sedmašice Lidije Vrdoljak iz škole Samobor pod mentorstvom Ane Matijašić, “Tko hoće, može” autorice Sanje Pilić u izvedbi petašice Marte Franje iz škole Mihaela Šiloboda pod mentorstvom Valerije Babojelić i “Priča o gradu” Siniše Glavaševića u izvedbi osmašice Eve Prčić iz škole Samobor pod mentorstvom Ivana Prusine.
Od skupnih “Povijest hrvatske književnosti” iz škole Bogumila Tonija (mentorica Tatjana Mesiček), “Igra pogađanja” iz škole Samobor (mentorica Ana Matijašić) i “Ah, ta lektira” iz škole Mihaela Šiloboda (mentorica Valerija Babojelić).
Odabrani literarni radovi su “Moja škola (hommage Dragi Ivaniševiću)” učenice osmog razreda Tare Vitas iz škole Milana Langa kojoj je mentorica Valentina Mahović, zatim rad “Nenajavljena gošća” također osmašice iz Bregane Lucije Fresl s istom mentoricom te rad “Krug” Lucasa Habulina iz osmog razreda škole Rude čija je mentorica Josipa Guliš. Na županijsku će smotru i novinarski intervju “Knjiga koja spaja generacije: Trešnju čitaju i djeca i 91-godišnjaci” šestaša Vite Majića iz “bogumilca” s mentoricom Adrijanom Baus te školski list MIŠ Osnovne škole Mihaela Šiloboda koji su stvorili učenici Lucija Šolčić, Tena Domović, Sara Ložnjak, Nela Keser i Vita Čičak, uz mentoricu Ivanu Planinšek. (Rea Ivanic/Edi Kirschenheuter; foto: Marija Aščić)