Drugo, prošireno izdanje knjige “Po jutru se grad poznaje”, ne jutros, već sinoć, predstavljeno je u Odjelu za odrasle Gradske knjižnice Samobor. Riječ je o maloj povijesti Samobora, ponajprije za našu mlađu populaciju, koju su obradile i u knjizi objavile autorice Sandra Sinković, ujedno i njezina urednica te Gabrijela Žokalj i prerano preminula Ivanka Brekalo. Uz Sandru i Gabrijelu sinoć je govorio i Zoran Perović, a uvodno su okupljene pozdravili ravnateljica Knjižnice Mirjana Dimnjaković i predsjednik Ogranka Matice hrvatske Samobor Gordan Črpić. Matica je i nakladnik oba izdanja ove knjige, prvog otprije sedam godina i ovoga sada, vjerojatno i najveći neprofitni nakladnik na području Zagrebačke županije, kako je rekao Zoran Perović.
Sandra Sinković je objasnila da je knjiga nastala na ideju učiteljica, a kao odgovor na programsku aktivnost samoborskog ogranka Matice hrvatske, koja, godinama već, u povodu Dana grada Samobora, za učenike četvrtih razreda osnovne škole priređuje kviz znanja “Koliko poznajem prošlost svog grada”. -Još nakon prvog kviza oni su me kontaktirali i rekli da nemaju po čemu pripremati djecu za sudjelovanje u kvizu te je tako nastala ideja da se za tu namjenu pripremi brošurica, a korak po korak nastala je knjiga – rekla je voditeljica Povijesnog odjela u Ogranku Matice hrvatske u Samoboru Sandra Sinković. -Bogatu samoborsku povijest bilo je iznimno teško komprimirati u ovakvo izdanje, ali mislim da smo u tome uspjeli i, što je najvažnije, djeci na zanimljiv nači, kroz povijesne činjenice, priče i zadatke, dočarati tu prošlost – naznačila je još Sandra Sinković.
Gabrijela Žokalj je navela kako su Sandra i ona, radeći zajedno u školi, dugo razmišljale o tome kako bi učiteljicama i učiteljima, a obzirom na općenitost izvora, dobro došla neka podloga za tumačenje zavičajne povijesti. -Sandrin kviz je to samo jače pogurnuo, najprije prema brošuri, a onda i knjizi – rekla je Gabrijela Žokalj i dodala kako su se u Samobor doselili mnogi novi ljudi, koji ne poznaju samoborsku prošlost i kulturu te kako ima i neke nove ideje koje će s kolegicom tek razraditi.
Zoran Perović još je istaknuo kako je ova knjiga, kojom se na popularan način obrađuje prošlost Samobora, leksikonskog tipa. -Ona nije prisutna samo među školarcima – dodao je Perović – već je doživjela recepciju i kod šire čitalačke publike. Perović je još naglasio da je drugo prošireno izdanje stanoviti hommage koautorici i dugogodišnjoj voditeljici Matičina Povijesnog odjela te nekadašnjoj potpredsjednici Ivanki Brekalo, ponajboljoj poznavateljici samoborske povijesti u naše doba.
S dvije glazbene točke ovu su promociju uljepšale i obogatile mlade samoborske glazbenice Tena Herak, Eva Kolarek i Lara Novosel.