Na Spomen području Trokut kod Novske obilježena je danas obljetnica početka oslobađanja zapadne Slavonije uz komemoraciju u spomen na hrvatske branitelje poginule u oslobađanju Hrvatske 1991.-1995. godine.
Ovaj se program kod stećaka, koji su trajni spomen na poginule branitelje, održava tradicionalno na dan pokretanja vojne operacije “Orkan 91” kojom su počele borbene akcije hrvatskih vojnika i redarstvenika protiv osvajača hrvatskog teritorija, paravojnih srpskih postrojbi potpomognutih jedinicama Jugoslavenske narodne armije. “Bitka za Trokut” bila je prva podakcija te velike ratne operacije.
Ova oslobodilačka operacija, kao i ona koja je njezinom razvijanju prethodila pod kodnim imenom “Otkos 10” te akcija “Papuk 91”, koja je uslijedila nakon moćne operacije “Orkan 91”, dovele su do prve značajnije pobjede Hrvatske vojske u Domovinskom ratu i propasti projekta Velike Srbije. Ujedno su stvorile čvrst temelj za daljnje oslobađanje okupiranih hrvatskih područja što je, četiri godine potom, kulminiralo u akcijama “Bljesak” i “Oluja”.
Na današnjoj svečanosti svim ratnim postrojbama koje su na novljanskom i širem bojištu sudjelovale u oslobađanju Hrvatske od okupatora podijeljene su zahvalnice njihovog resornog ministarstva. Dvije je primila i samoborska ratna postrojba, jednu za svoje djelovanje kao 8. Samoborska brigada, a potom i za sudjelovanje u Domovinskom ratu kao 151. Samoborska brigada. Preuzeo ih je jedan od njezinih ratnih zapovjednika, brigadir Josip Mahović.
Prije toga je pročitana povjesnica o tijeku oslobađanja cijele zapadne Slavonije, od vremena prvih srpskih pobuna i proglašenja Srpske autonomne oblasti zapadna Slavonija u ljeto 1991. godine, preko mobilizacije i djelovanja hrvatskih snaga u sve tri ratne operacije te Sarajevskog primirja i međunarodnog priznanja Hrvatske 15. siječnja 1992., pa do poraza sprskih snaga i uspostave hrvatske vlasti na dotad okupiranom području.
O svemu tome su danas na Trokutu govorili ratni zapovjednik Operativne grupe Posavina, brigadni general Rudi Stipčić, požeško-slavonska županica Antonija Jozić i državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Zlatan Bašić.
General Rudi Stipčić je rekao kako mu je bila čast što je mogao zapovijedati ovim postrojbama, koje su od 29. listopada 1991., pa do 3. siječnja 1992. godine oslobodile 754 četvorna kilometra drage nam domovine. Podsjetio je da su uz zapovjedništvo Operativne grupe Posavina, u ovim ratnim operacijama sudjelovale i postrojbe iz Grada Zagreba i Treće operativne zone kao što je i Druga operativna zona zapovijedala Operativnom grupom Pakrac te da i one zaslužuju zahvalnicu.
Županica Antonija Jozić naglasila je kako je Trokut mjesto prekretnice u Domovinskom ratu, mjesto koje je oživjelo optimizam i donijelo nadu u tim teškim i tmurnim vremenima u jesen 1991. -Ovo mjesto nijemi je svjedok strašnih zločina, koje je hrvatski narod pretrpio, ali i svjedok hrabrosti, odvažnosti i požrtvovnosti hrvatskih branitelja te vrijednosti na kojima je branjena i obranjena Hrvatska – rekla je Antonija Jozić i, uz ostalo, dodala: Naša djeca i naši mladi moraju znati da nam sloboda nije darovana. Sve dok nas bude, držat ćemo do digniteta hrvatskih branitelja i nećemo se umoriti ponavljajući istinu o Domovinskom ratu kao što nećemo dopustiti da urode pokušaji njezinog iskrivljavanja. -Ovo mjesto i sva druga na kojima su ginuli naši heroji trajna su obveza u tome – zaključila je županica Jozić.
Državni tajnik Zlatan Bašić istaknuo je kako se upravo ovdje prva velika pobjeda u Domovinskom ratu usjekla u temelje hrvatske države. -Velikosrpski san o granici Virovitica-Karlovac-Karlobag ovdje je prekinut jer je hrvatsko zajedništvo nadvladalo agresora – podsjetio je Bašić i potom još rekao: Hrvatski narod je već ovdje pokazao da ne pristaje na ništa manje od slobode i hrvatskog suvereniteta.
Početak oslobađanja okupiranih dijelova zapadne Slavonije plaćen je visokom cijenom jer su u operaciji “Orkan 91” na novljanskom bojištu poginula 324 branitelja, a najviše njih upravo 29. listopada. Među tim stradalnicima su i petorica iz 151. samoborske brigade: Vlado Ivčić, Davor Kelemen, Krešimir Purić, Zlatko Šabarić i Rajko Turk. Njihova i imena drugih naših sugrađana koji su, kao hrvatski branitelji na tom području dali svoje živote za slobodnu Hrvatsku, uklesana su u spomen-stećke, zajedno s imenima njihovih suboraca iz još 16 postrojbi Hrvatske vojske iz četiri županije.
Nakon molitve odrješenja, obitelji poginulih, nestalih i umrlih branitelja uz predstavnike braniteljskih udruga, a među njima i samoborsko-svetonedeljske braniteljske koordinacije kao i državni, regionalni i lokalni dužnosnici, združeno su, po skupinama, kod spomen stećaka položili vijence i zapalili svijeće.
U ime Grada Samobora svijeću je zapalila gradonačelnica Petra Škrobot, u ime Grada Svete Nedelje gradonačelnikov izaslanik, gradski vijećnik Zdenko Tubikanec, a u ime Zagrebačke županije, pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak.
Vijenac je također položio i svijeću upalio posebni savjetnik hrvatskog predsjednika za veterane Domovinskog rata, general pukovnik Marijan Mareković. U ime Hrvatske vlade to su učinili izaslanici ministara hrvatskih branitelja, obrane i unutarnjih poslova, Zlatan Bašić, Božo Kožul i Jozo Šuker, a s njima i izaslanik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, brigadni general Valentin Skroza.
Svečanost je pjesmom uveličala Klapa Sveti Juraj Hrvatske ratne mornarice.