Jučerašnju kasnoposlijepodnevnu sjednicu Gradskog vijeća Samobora, 33. po redu u aktualnom sazivu, održanu u Galeriji Prica, obilježili su izglasavanje izvršenja gradskog proračuna u prvom polugodištu ove godine i njegov treći ovogodišnji rebalans.
U prvom polugodištu ove godine ostvareni su proračunski prihodi i primitci u iznosu od 28 milijuna i 209 tisuća eura što je za 16,26 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Rashodi i izdaci su na polovici godine bili na razini od 31 milijun i 780 tisuća eura što je za 30,78 posto više nego prošle godine. Tekući deficit proračuna, koji ovisi o dinamici priljeva sredstava, tako je iznosio 3 milijuna i 571 tisuću eura, ali Grad na kraju lipnja ipak nije bio u gubitku. S prenesenim konsolidiranim proračunskim viškom iz prethodne godine, u iznosu od 4 milijuna i 200 tisuća eura, polugodišnje poslovanje bilo mu je za 629 tisuća eura u plusu.
-Rashodi su se ponajprije izvršavali iz izvornih prihoda Grada, u visini od 60,70 posto, a 26,22 posto njihovog izvršenja otpada na pomoći, zahvaljujući intenziviranju povlačenja EU sredstava – rekla je pročelnica Upravnog odjela za financije Jelena Sirovica i dodala da 42,24 posto svih rashoda otpada na troškove obrazovanja, odnosno predškolstvo i školstvo. Najveći “potrošači” proračunskog novca su Upravni odjel za društvene djelatnosti koji u svom “sastavu” ima 11 proračunskih korisnika, a to su ustanove u kulturi i sportu te dječji vrtići i osnovne škole.
Trećim ovogodišnjim rebalansom aktualnog proračuna on je povećan za oko 456 tisuća eura i sada iznosi 103 milijuna i 873 tisuće eura. Glavnina izmjena odnosi se na promjenu izvora financiranja jer je pojedine stavke moguće financirati iz više izvora. Tako se, ovisno o procjeni ostvarenja prihoda, prenamjenjuje i dinamika stvaranja rashoda. Stoga će neki rashodi do kraja godine teretiti gradski, a neki državni proračun, kroz pomoći koje iz njega, ali i iz drugih izvora, stižu u Grad.
-Od novih projekata, zahvaćenih ovim rebalansom, izdvojila bih sedmu fazu projekta “Vjetar u leđa”, koji se odnosi na zapošljavanje pomoćnika u nastavi – rekla je financijska pročelnica Jelena Sirovica. Dodala je da su, uz ostalo, u ovoj i sljedećoj godini osigurana sredstva za dvije vatrogasne cisterne za DVD-ove Bregana i Samobor te vatrogasni kombi za DVD Galgovo. Za 240 tisuća eura povećana su sredstva za subvencioniranje boravka djece u privatnim vrtićima i obrtima dadilja, a dodatni novac predviđen je i za povećanje subvencija za javni prijevoz studenata te za liječničke preglede samoborskih sportaša. Sirovica je još napomenula da se iz aktualnog proračuna ništa ne briše jer se projekcijom proračuna za 2025. godinu osiguravaju sredstva za nastavak započetih investicija u ovoj godini.
Nezavisna vijećnica Irena Franceković predložila je da se u novom proračunu za cijelu kalendarsku godinu predvide sredstva za asistente u školama, a poglavito u dječjim vrtićima gdje djeca nemaju ljetne praznike, kako asistenti ne bi imali prekid radnog odnosa tijekom ljeta, pa onda opet novo zapošljavanje jer nije malo onih koji su zbog toga prisiljeni potražiti drugi posao. -Želja nam je da to provedemo, pa smo zatražili očitovanje resornog ministarstva o toj mogućnosti – rekla je gradonačelnica Petra Škrobot.
HSS-ova vijećnica Đurđica Jančikić upitala je postoji li, nakon povećanja gradskih subvencija, kakvo jamstvo privatnih vrtića i obrta dadilja da tijekom pedagoške godine neće povećavati cijene boravka djece. -Ekonomska cijena boravka djece u gradskim vrtićima je 440 eura, a roditelji plaćaju 80 eura – rekla je Petra Škrobot i nastavila: Razliku od 360 eura između te cijene i uplate roditelja pokriva Grad, a sada će se s istim iznosom sufinancirati i boravak djece u privatnim vrtićima i u obrtima za čuvanje koje će se ugovorom obvezati da tijekom jedne godine ne mijenjanju svoju cijenu.
UPU SVETA HELENA II
Najviše rasprave na jučerašnjoj sjednici samoborskih gradskih vijećnika, a onda i protivljenja, bilo je pri donošenju Urbanističkog plana uređenje zone Sveta Helena II., koje je pokrenuto na inicijativu i o trošku privatnog investitora.
Primjedbe nezavisne Irene Franceković i HSS-ovog Željka Staneca odnosile su se na nevidljivost konkretnih razloga donošenja tog UPU-a i detalja planirane izgradnje te na iskazanu bojazan da će nova višestambena izgradnja u toj zoni dodatno opteretiti postojeću komunalnu infrastrukturu i dovesti do daljnjeg zagušenja prometa u gradu.
Gradonačelnica Petra Škrobot je odgovorila da je sve provedeno sukladno zakonu i postojećem Prostornom te Genralnom urbanističkom planu koji je ova gradska uprava u Gradu zatekla prije više od tri godine i čije bi suspendiranje, o čemu se razmišljalo, zablokiralo i sve daljnje investicije u gradu. Gradska savjetnica za prostorno uređenje Vesna Jelinčić rekla je da djelomično izuzeće GUP-a nije moguće te naglasila kako detaljnog prikaza što će se i kako graditi u Svetoj Heleni nema jer je obveza donošenja detaljnih planova uređenja nekog prostora zakonski ukinuta.
Irena Franceković je ustvrdila da se događaju “čuda u prostoru” protivno PP-u i GUP-u te predložila da se provedbe javnih rasprava, odnosno javnog savjetovanja s građanima kod donošenja ovakvih prostornih dokumenata, radi bolje informiranosti građana, oglase i u lokalnim medijima, a Vesna Jelinčić je rekla da je na gradskom webu više od mjesec dana sve bilo vidljivo i na vidljivom mjestu.
AKTUALNI SAT
Troje gradskih vijećnika postavljalo je jučer pitanja u Aktualnom satu 33. sjednice Gradskog vijeća.
Zvjezdana Sečen (SDP) založila se za sufinanciranje vodoopskrbe našim sugrađanima u brdskim dijelovima grada kako bi tamo i ostali jer je to odavno, kako je, rekla, i civilizacijski doseg. -U tijeku su završni pregovori sa Zagrebačkim holdingom o izdvajanju samoborske podružnice Vodoopskrbe i odvodnje u neku zasebnu jedinicu – navela je gradonačelnica Petra Škrobot. Što se sufinanciranja priključaka na vodovod tiče, gradonačelnica je napomenula da će se razmisliti o tome da se to uvrsti u proračun za sljedeću godinu.
Irena Franceković (nezavisna vijećnica) dala je prijedlog da se u užem gradskom središtu otpad ne odvozi više ponedjeljkom ujutro jer zbog toga, oni koji vikendom ne rade, svoje kante već u petak ostavljaju vani, što baš za posjetitelje grada tijekom subote i nedjelje nije lijep prizor, pa je sugerirala da se odvoz možda prebaci na ponedjeljak poslijepodne ili navečer, ili, pak, na neki drugi dan.
Vijećnicu Franceković još je zanimalo što je s njezinim prijedlogom da se dio grada, omeđen Zagrebačkom i Mlinskom ulicom, po nekoj logici stvari izdvoji iz Gradske četvrti Južno naselje i pripoji Gradskoj četvrti Centar, a ukazala je i na to da je stup kojim je osvijetljena zebra na kolniku, kod mosta u blizini kafića Gradna, postavljen nasred šetnice, pa se ne može normalno prolaziti s dječjim kolicima. Dodatno je k tomu predložila da se zbog sve većeg broja automobila u gradu, a sve manjeg broja parkirališta, razmisli o gradnji podzemne garaže u centru grada.
Petra Škrobot je za promjenu termina odvoza otpada iz gradskog središta rekla da se to već razmatra, za prebacivanje dijela grada iz jedne u drugu gradsku četvrt najavila je pisani odgovor, za podzemnu garažu najavila varijantu njezine moguće gradnje u sklopu rekonstrukcije gradske tržnice, a za stup na šetnici Škrobot je rekla da je struka tako, iz više obrazloženih razloga, tražila što ni njoj nije prihvatljivo, pa se zato sada traži drugačije rješenje. Gradonačelnicu je dopunio resorni pročelnik Aleksandar Mixich objasnivši da ovaj stup ne može drugačije biti postavljen jer u protivnom ili ne bi dobro osvijetlio pješački prijelaz ili bi, pak, zasljepljivao vozače. -Planiramo zato sada napraviti neku drugačiju vrstu konzole za novi stup, a postojeći prebaciti na drugu lokaciju – rekao je Mixich.
Davor Daničić (SDP) podsjetio je da su se Gradske četvrti Južno naselje i Centar negativno očitovale na prijedlog prebacivanja dijela grada iz jednog u drugi kvart te zatražio da se spriječi daljnje uništavanje novoizgrađenog parka u Južnom naselju. Gradonačelnica je rekla da je sve što je tamo zabilježeno kamerama predano policiji na postupanje.