S ciljem zaštite, valorizacije i promocije bogate kulturno-povijesne baštine, kao važnog kulturnog identiteta grada Samobora, neophodana su ulaganja u zaštitu i obnovu objekata ustanova u kulturi. Tako Samoborski muzej doživljava svojevrsnu transformaciju s obzirom na najnovija ulaganja u Dvorac Livadić i Vilu Allnoch. Ona su započela radovima na uređenju novog galerijskog prostora u potkrovlju Livadićeva dvorca, a sada će uslijediti i energetska obnova tog objekta.
Uređenjem novog galerijskog prostora napokon je osiguran odgovarajući prostor za muzejsku izložbenu djelatnost, primarno za prezentaciju bogatog fundusa, ali i za radionice, koncerte, skupove i druge programe. Grad Samobor je uložio oko 75 tisuća eura u pripremu nužne dokumentacije koja se odnosila na arhitektonski snimak objekta, restauratorsko-konzervatorski elaborat te izradu energetskog certifikata Dvorca Livadić. Tragom toga izrađen je projekt energetske obnove zgrade i prijavljen na poziv za dodjelu sredstava “Energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra”. Na tom natječaju Muzeju je odobrena nepovratnih 800 tisuća eura, a Grad je osigurao preostali iznos od 64 tisuće eura. Rok za završetak energetske obnove muzejske zgrade 30. travnja 2026. godine.
Radovi su obuhvatili toplinsku izolaciju krova i stropa prema negrijanom tavanu, poboljšanje energetskih svojstava i zamjenu postojeće stolarije energetski učinkovitijom, prema konzervatorskim uvjetima. Promijenjen će biti i postojeći sustav grijanja iz plinskog na sustav primjene dizalice topline s ventilokonvektorima te osiguravanjem zdravih klimatskih uvjeta sanacijom vlage u objektu. Nakon toga će se obnoviti fasada na zgradi.
-Trenutačno se privodi kraju postupak javne nabave za izbor izvođača radova koji će početi u travnju. Grad Samobor je kao osnivač Samoborskog muzeja izradio i svu dokumentaciju za prijavu pomoćnog objekta – Etno kuće na već navedeni natječaj za energetsku obnovu. Upravo smo ovih dana dobili informaciju o prvoj fazi odabira prema kojoj Samoborski muzej dobiva 156 tisuća eura te se sada čeka konačna odluka o tome i potpisivanje ugovora – kaže ravnateljica Samoborskog muzeja Nikolina Puljić Glasnović.
Osim u Dvorac Livadić Grad Samobor je prepoznao i nužnost ulaganja u zapuštenu Vilu Allnoch, koja je nekada bila na listi nekretnina za prodaju. -Prepoznali smo potencijal zapuštene Vile Allnoch, kulturnog dobra koje se nalazi u neposrednoj blizini centra grada te smo po dolasku na vlast odlučili da taj objekt nećemo prodati, kako je prethodno bilo planirano, već u njega uložiti i stvoriti dodatnu kulturno-turističku vrijednost u Samoboru – ističe gradonačelnica Petra Škrobot.
Da bi se to ostvarilo Grad je osigurao znatna sredstva u iznosu od 3,6 milijuna eura iz europskih fondova za obnovu Vile Allnoch. Za konstrukcijsku obnovu ostvareno je 2,6 milijuna eura, a za cjelovitu milijun eura pa će u konačnici projekt u stopostotnom iznosu biti financiran sredstvima Europske unije. Konstrukcijska obnova, obuhvaća ojačanje nosivih dijelova zgrade, koji su bitni za njezinu stabilnost, a cjelovita potpuno uređenje. Tako će zapuštena Vila Allnoch, koja je dodatno oštećena u potresu 2020. godine, u dolazećem razdoblju u potpunosti biti obnovljena i privedena svrsi.
-Nakon završetka svih opsežnih radova, koji za sada napreduju prema planu, Vila Allnoch imat će kulturno-turističku namjenu. U novouređenom prostoru planiran je pomno osmišljen atraktivan sadržaj koji će građanima i posjetiteljima na suvremen način približiti kulturno bogatstvo Samobora i njegove baštine. S tim ciljem Grad Samobor, Samoborski muzej u suradnji s kreativnim timom za interpretaciju baštine iz tvrtke Muze, intenzivno radi na osmišljavanju i realizaciji novog stalnog postava u Samoborskog muzeja, na postojećoj lokaciji Dvorca Livadić i budućeg novog prostora Vile Allnoch. Uređenjem tog novog prostora i novim sadržajima Samoborski muzej doživjet će svojevrsnu transformaciju jer će posjetiteljima kroz nove izložbe i ostale sadržaje pružiti puno više doživljaja – naglasila je još Petra Škrobot.
U Vili Allnoch dugi je niz godina bio smješten depo Samoborskog muzeja, a u drugim prostorima svoju su djelatnost obavljale razne udruge. Prostor je dugi niz godina bio u vrlo lošem i derutnom stanju te je dodatno stradao 2020. godine u seriji potresa s epicentrom na području Sisačko-moslavačke županije, nakon čega je Vila Allnoch postala privremeno neupotrebljiva. Grad Samobor je stoga Samoborskom muzeju osigurao novi depo, namješten i uređen, kako bi zadovoljio sve potrebe zaštite i osiguranja bogatog muzejskog fundusa. Svi predmeti, preseljeni iz depoa u Vili Allnoch, fotografirani su i zaštićeni prilikom preseljenja, a u pripremi je i revizija fundusa kako bi se evidentirao njihov novi smještaj te provela inventarizacija predmeta koji su nađeni i o kojima postoji osnovna dokumentacija.
-Iznimno mi je drago što je Grad Samobor u prosincu 2023. Samoborskom muzeju u zakup dao cijelu Vilu Allnoch. Uz to, Grad je podržao i omogućio izradu muzeološke koncepcije i idejnog rješenja dizajna likovnog postava nove stalne izložbe na lokacijama Dvorca Livadić te pomoćnog objekta u kojem je trenutačno smještena Etnografska zbirka. Posebno nas veseli da će prvu muzeološku koncepciju prve stalne izložbe dobiti i Vila Allnoch. Radi se o ukupnoj površini od otprilike 1700 četvrnih metara novog stalnog postava, po čemu smo kao lokalni muzej, zaista jedinstveni. Muzeološka koncepciju te idejno rješenje likovnog postava radimo s vrhunskim stručnjacima u području interpretacije baštine i dizajna, tvrtkama Muze i Clinica studio. Jako smo sretni i ponosni što, za razliku od mnogih kolega iz muzejske zajednice, imamo iza sebe Grad Samobor, koji prepoznaje važnost ulaganja u kulturnu baštinu, u njezinu interpretaciju te zaštitu autohtonih lokalnih vrijednosti i posebnosti duha našega grada – rekla je Nikolina Puljić Glasnović te istaknula da je izrada muzeološke koncepcije novih stalnih izložbi na tri lokacije vrlo opsežan i zahtjevan iskorak nakon kojeg slijedi ishođenje suglasnosti Muzejskog vijeća pri Ministarstvu kulture i medija kao i osiguranje potrebnih sredstava prema troškovniku koji će proizaći iz idejnog rješenja.
S obzirom na to da Grad Samobor maksimalno koristi mogućnosti koje pružaju fondovi EU-a, gradonačelnica Petra Škrobot vjeruje kako će izrada muzeološke koncepcije novih stalnih izložbi na tri lokacije biti dobar temelj za prijavu na jedan od budućih natječaja, a kako bi se svi zamišljeni sadržaji u Vili Allnoch i drugim lokacijama na kojima Muzej djeluje proveli u djelo.
Na nedavno održanom radnom sastanku gradonačelnice, ravnateljice Muzeja muzeja i predstavnica tvrtke Muze razmijenjene su ideje i dogovoren plan daljnjih aktivnosti. Da se ovdje radi o kvalitetnom projektu koji ima velik potencijal za razvoj kulturne i turističke ponude Samobora prepoznale su stručnjakinje za baštinu iz tvrtke Muze.
-Rad na razvoju muzeološkog koncepta stalnih izložbi u tri sastavnice Samoborskog muzeja, Dvorcu Livadić s pomoćnim objektom i novopridruženoj Vili Allnoch, veliki je izazov i velika radost. Tijekom naših dvadesetak godina rada u područjima muzeologije, interpretacije i upravljanje baštinom, povezale smo se s raznolikim pričama i zajednicama u Hrvatskoj i u inozemstvu. No, ono što prepoznajemo kao posebnost Samoborskog muzeja možemo sažeti u jednu rečenicu: Samoborski muzej je uistinu pravi muzej zajednice i građana koji su strastveno posvećeni njegovom djelovanju i razvoju od osnutka, pa sve do danas. To se preslikava na zgrade koje su darovane za muzejsku namjenu, bogate muzejske zbirke koje su velikim dijelom donacije lokalnih ljudi, ali i na posvećene djelatnike i vodstvo Grada kojima je muzej prepoznat kao važna os razvoja Samobora. Taj samoborski građanski ponos i ljubav prema svojoj baštini iz prve smo ruke doživjele na prvoj participativnoj radionici na kojoj je sudjelovalo skoro tridesetak sudionika. Uz takvu sinergiju sigurne smo da ćemo zajedno s kolegama iz muzeja i našim suradnicima dizajnerima iz Clinica studija postaviti temelje epohalnoj transformaciji Samoborskog muzeja u suvremeni muzej na koji će svi Samoborci biti ponosni – istaknula je voditeljica projekata kreativnog tima Muze Iva Klarić Vujović.
Prema zamisli kreativnog tima iz Muza, a u suradnji s Gradom i Samoborskim muzejom, stalne izložbe u Dvorcu Livadić, pomoćnom objektu i u Vili Allnoch trebaju zrcaliti novo poslanje muzeja i odgovoriti na ambiciozne ciljeve suvremene muzejske ustanove 21. stoljeća. -Cilj je da stalne izložbe uistinu donesu nove poglede i perspektive, inspiriraju posjetitelja, osnaže sveobuhvatno djelovanje muzeja, potaknu ponos i povezanost građana s njihovim gradom i njegovom bogatom baštinom na potpuno nov i inspirativan način te postanu primjeri izvrsnosti u različitim poljima: od muzeologije, dizajna, restauracije, turizma do suvremenog upravljanja gradom i kulturnim politikama – dodaje Iva Klarić Vujović.