Kako je bilo i najavljeno, zbog radova na energetskoj obnovi, Samoborski muzej zatvorio je danas svoja vrata za posjetitelje. Ovo je nastavak ulaganja u prostor Muzeja nakon što je Grad Samobor u potpunosti uredio novi galerijski prostor u potkrovlju glavne zgrade.
Samoborski muzej je za energetsku obnovu Dvorca Livadić osigurao nepovratna sredstva u iznosu od oko 800 tisuća eura putem natječaja “Energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra”, dok je Grad osigurao preostali iznos potreban za radove u visini od oko 65 tisuća eura.
-Smatramo da je naša dužnost čuvati kulturno-povijesnu baštinu koja je, među ostalim, važan dio turističke ponude Samobora. Upravo zato ulažemo u obnovu ustanova u kulturi kao i projektnu dokumentaciju koja je bila podloga za dobivanje europskih sredstava. Značajna europska sredstva koja su ostvarena uvelike će pomoći u ostvarenju našeg cilja, a to je da Samoborski muzej, u koji se godinama nije ulagalo, postane reprezentativna ustanova u kulturi – izjavila je gradonačelnica Petra Škrobot.
Zadovoljstvo što su počeli radovi na obnovi Muzeja počeli izrazila je i ravnateljica Muzeja, Nikolina Puljić Glasnović, koja je istaknula kako će za vrijeme trajanja radova Samoborski muzej svoju izložbenu djelatnost kao i planirane radionice provoditi na otvorenom prostoru.
-Jako smo sretni i ponosni što imamo podršku Grada Samobora, koji prepoznaje važnost ulaganja u obnovu ustanova u kulturi. Ovim aktivnostima dodatno ćemo zaštititi objekt koji je zaštićeno kulturno dobro kao i naš vrijedan fundus. Vjerujem da će nakon završetka radova zadovoljni biti i naši posjetitelji i djelatnici jer za sve njih će boravak u Samoborskom muzeju biti znatno ugodniji. Ostvarit ćemo i značajne uštede energije i time smanjiti troškove grijanja – izjavila je Nikolina Puljić Glasnović.
U sklopu radova bit će izvedena toplinska izolacija krova i stropa prema negrijanom tavanu, bit će poboljšana energetska svojstva i zamijenjena postojeća stolarija energetski učinkovitijom, u skladu s uvjetima Konzervatorskog odjela Uprave za zaštitu kulturne baštine. Promijenjen će biti i postojeći sustav grijanja iz plinskog na sustav primjene dizalice topline s ventilokonvektorima te osiguravanjem zdravih klimatskih uvjeta sanacijom vlage u objektu. Nakon ovih radova predstoji još i izmjena fasade.
U dolazećem vremenu energetski će biti obnovljen i pomoćni objekt Samoborskog muzeja tzv. Etno kuća jer i za taj projekt su Samoborskom muzeju odobrena sredstva iz fondova EU-a i to u iznosu od 155 tisuća eura. Planirani radovi na objektu Etno kuće također obuhvaćaju izvedbu toplinske izolacije stropa prema negrijanom tavanu, toplinsku izolaciju poda, zamjenu postojeće stolarije energetski učinkovitijom prema uputama Konzervatorskog odjela, uvođenje dizalice topline zrak/voda i osiguranje zdravih unutarnjih klimatskih uvjeta sanacijom vlage.
Nakon završetka radova smanjit će se godišnja potrebna energija za grijanje za 22 posto te godišnja primarna energija za čak 70 posto. Istodobno, provedbom mjera energetske obnove predviđeno je i smanjivanje godišnje emisije CO2 za 78 posto. Radovi će doprinijeti očuvanju zaštićenog kulturnog dobra i muzejske građe, a objekt će biti energetski učinkovitiji i otporniji na klimatske utjecaje.