Maestro Željko Bradić jedan je od velikana tamburaške glazbe na ovim prostorima, kojega i danas pamte mnogi već i vremešni Samoborci, ali i oni mlađi jer svima je njima ili predavao glazbeni odgoj u školi ili ih vodio u raznim orkestrima i ansamblima. Za sve što je desetljećima stvarao u našem gradu, ali i puno šire, glazbeno obogaćujući zajednicu, trajna mu je počast odana jutros otrkivanjem biste postavljene ispred samoborske Glazbene škole Ferdo Livadić, čiji je voditelj bio odmah nakon njezina osnivanja, početkom 80-ih godina prošloga vijeka.
Za izradu biste, djelo samoborskog kipara Pere Kurobase, pobrinulo se Tamburaško društvo Ferdo Livadić, kojemu je početkom 70-ih godina prošlog stoljeća bio jedan od osnivača i pokretača, dugogodišnji dirigent i umjetnički voditelj, zapravo roditelj. Danas bi, da je ovdje, proslavio svoj 90. rođendan.
Osim u samoborskim osnovnim školama i ovdašnjoj gimnaziji, Željko Bradić je predmet tambure predavao i u Srednjoj glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u Zagrebu te na Zagrebačkoj muzičkoj akademiji. Ljubav prema tamburi prenosio je generacijama svirača u Mladom Samoborcu, gimnazijskom orkestru i Joži Vlahoviću, folklorno pjevanje poučavao u zagrebačkom Željezničaru, a vodio je i vokalne ansamble Jeđutovke i Samoborke.
Današnje Samoborke, pod vodstvom Marija Kambića, glazbeno su i otvorile kratak prigodni program, a sa solisticom Lanom Novosel, zapjevale su potom i uz Tamburaški orkestar Ferdo Livadić, koji sad već godinama vodi Petra Vojvodić Mrvoš, jedna od najvrednijih učenica Željka Bradića. Na repertoaru su bile uglazbljene pjesme Ranke Novosel i Josipa Prudeusa te tradicionalna Samobor je lepi varoš, u Bradićevoj obradi.
Predsjednik Tamburaškog društva Ferdo Livadić, Željko Otmačić, u svom je govoru, uz ostalo, istaknuo da je Željko Bradić bio simbol strasti, predanosti i ljubavi prema tamburaškoj glazbi, koji je svojim radom obogatio živote generacija koje su svirale u “ferdićima”. -Pod njegovim vodstvom orkestar nije samo svirao već je prenosio emocije i priče koje su doticale srca naše publike – rekao je Otmačić dodavši kako je Bradić izbrusio brojne talente koji su nastavili njegovu misiju. -Neka nas ova bista inspirira da njegujemo i čuvamo tamburašku baštinu onako kako je to činio i Željko Bradić, a da bi i buduće generacije mogle uživati u ljepoti i bogatstvu naše glazbene tradicije – zaključio je Željko Otmačić.
Velikom broju okupljenih obratila se i gradonačelnica Samobora Petra Škrobot, koja je također biranim riječima govorila o maestru Bradiću i u ime svih koji su ga poznavali i s njim radili zahvalila na svemu što je našem gradu ostavio u nasljeđe. U ovom svečanom trenutku čestitala je i članovima njegove obitelji te posebno vodstvu Tamburaškog društva Ferdo Livadić, prema čijoj je zamisli došlo do izrade, postavljanja i otkrivanja biste velikanu koji je svojim ogromnim glazbenim znanjem bio nadahnuće nebrojenom broju svih koji su uzeli tamburu u ruke.
Bistu su otkrili predsjednik “livadića” Željko Otmačić, jedan od osnivača Društva i suradnik Željka Bradića, Antun Bišćan te aktivna članica Samoborki i Bradićeva nećakinja Vlatka Bradić. Voditelj programa, također dugogodišnji član Društva, Drago Celizić, uz ostalo je prenio i riječi kipara Kurobase kako mu je kod modeliranja namjera bila da u prvom redu dobije gard dirigenta te onaj umjetnički nemir koji glazbenici u sebi nose dok hvataju note i ritmove.
Među okupljenima, uz spomenute, bili su i sin i kći Željka Bradića, Srećko i Željka, zamjenik samoborske gradonačelnice Petar Burić i županijska pročelnica za kulturu i srodne djelatnosti Jadranka Dujić Frlan.