Najviše vremena na današnjoj dvosatnoj sjednici Gradskog vijeća Samobora, održanoj u Galeriji Prica, osim na aktualni sat, utoršeno je na odlučivanje o tzv. točkastim izmjenama i dopunama odluke o donošenju Generalnog urbanističkog plana grada Samobora. Gradska pročelnica za gospodarstvo, razvoj i projekte Europske unije Martina Kovačić uvodno je objasnila korake koji su prethodili stavljanju ovih izmjena i dopuna GUP-a na dnevni red sjednice Gradskog vijeća, napomenuvši da su tu primarno u pitanju inicijative investitora, odnosno vlasnika i korisnika prostora na koji se izmjene i dopune odnose.
Nezavisna vijećnica Irena Franceković, naglasivši da će, iz nekoliko razloga, glasati protiv ovih izmjena i dopuna GUP-a, primijetila je da se ova tema pripremala za Gradsko vijeće još u njegovom prijašnjem sazivu, ali nije dolazila na dnevni red, dok se na počecima rada ovog aktualnog saziva, povlačila s dnevnog reda. -Treba stati s promjenama planova, koje smo ranije donosili, a sada ih prilagođavamo potrebama investitora i prenamjenjujemo zone gradnje iz mješovitih u gospodarske za koje se plaća i niži komunalni doprinos kao i niža komunalna naknada – rekla je vijećnica Franceković. Osvrnula se i na dio područja na koja se odnose te promjene, a to je proširenje parkirališta kod Sparove trgovine u Južnom naselju i stambeno-poslovna zona iza Autobusnog kolodvora, sve na uštrb zelenih površina i kvalitete života naših građana. -Sve će to dodatno zagušiti promet u gradu, primjerice na “betonki” i smanjiti kvalitetu života građana, a potreba za vrtićima i školama, usprkos aktualnoj izgradnji novih objekata, bit će sve veća – prokomentirala je Irena Franceković.
Pročelnica Martina Kovačić je rekla da su zelene površine u zoni trgovačkih centara ionako u njihovom vlasništvu, da se smanjivanjem nekih od njih ne dodiruju granice prometnica poput “betonke”, niti suzbija mogućnost njezinog proširenja te da su investitori za neke od tih zelenih zona zatražili da ih se uopće i isključi iz njihovog obuhvata, pa ih je preuzeo Grad.
Gradonačelnica Petra Škrobot rekla je da nije rješenje u tome da se svi investitori blokiraju i da sve stane te ukazala na to da se ne radi samo o tvrtkama koje žele investirati već i o građanima, pojedincima, koji traže da im se omoguće njihove potencijalne investicije. Za koridor “betonke” je rekla da je on zaštićen i da se u njega ne može zadirati te napomenula da su iznosi komunalnog doprinosa i komunalne naknade, bez obzira na vrstu izgradnje, u prvoj zoni ostali isti, a smanjivali su se samo u zonama izvan gradskog središta. -Slažem se da trebamo čuvati zelene površine i druge prostore i zato je baš pokrenut postupak donošenja cjelovitih izmjena Prostornog plana jer se kroz vrijeme nagomilalo više od tisuću zahtjeva građana, a s provedbom postupaka, koji ne ovise samo o Gradu, kasni se – rekla je gradonačelnica.
PRORAČUNSKI VIŠAK U NOVE NAMJENE
Nekoliko prvih točaka dnevnog reda današnje sjednice samoborskog gradskog vijeća odnosilo se na gradski proračun iz prošle godine za koji je resorna pročelnica Jelena Sirovica ustvrdila da je proračunska godina završena s viškom od 1,9 milijuna eura, a s prenesenim viškom iz prethodne godine konsolidirani proračun, u koji su uključeni i svi proračunski korisnici, dva vrtića, pet škola i tri ustanove u kulturi, bio je u plusu za 4,2 milijuna eura. Taj će novac biri preraspodijeljen kod prvog sljedećeg rebalansa ovogodišnjeg proračuna. -Projekti, koji se odnose na korištenje EU sredstava, ugovoreni lani, iznosili su gotovo 20 milijuna eura, a kako su neki i dalje aktualni, sav priljev tog novca još nije ostvaren – rekla je Sirovica. K tomu je dodala da je najveći “potrošač” gradskog proračuna, s obzirom na vanjske proračunske korisnike, Upravni odjel za društvene djelatnosti s udjelom u proračunu od 42 posto te Upravni odjel za komunalne djelatnosti s udjelom od 37 posto. -S obzirom na potrebe, cijeli bi se proračun mogao usmjeriti samo u ta dva odjela – naglasila je Jelena Sirovica.
-Što je s vanjskom donacijom koju je dobila Osnovna škola Milana Langa u Bregani prije nekoliko godina, a koja, čekajući da se potroši, zbog inflacije gubi na vrijednosti – pitala je Irena Franceković zatraživši da se to ubrza. -To nije bila namjenska donacija, ali je Školski odbor odlučio da se utroši na gradnju i opremanje nove sportske dvorane, pa su se tragom toga izradili i neki idejni projekti, iako sama donacija za to ne bi bila dovoljna – rekla je pročelnica za financije Jelena Sirovica. U međuvremenu se, pak, krenulo u dobivanje EU sredstava s kojima će izgradnja školske sportske dvorane i dogradnja škole u Bregani biti sufinancirana.
Trgovačkom društvu Odvodnja Samobor bez rasprave je dana suglasnost za zaduženje putem financijskog lesainga na rok od 5 godina, uz učešće od 20 posto, za nabavu novog radnog vozila – kombinirke, u vrijednosti nešto manjoj od 200 tisuća eura. Ona bi trebala zamijeniti vozilo staro 20 godina, čije održavnje više nije isplativo.
Samoborski su gradski vijećnici, također bez rasprave, odlučili i o uspostavi prijateljstva i suradnje između Samobora i Valpova.
O LANJSKIM IZVJEŠĆIMA JEDNOGLASNO
Između 29 točaka dnevnog reda današnjeg zasjedanja gradskih vijećnika bio je i niz izvješća o ostvarenju planova i programa rada u protekloj godini, počevši od izvršenja proračuna, pa do izvješća o komunalnim, društvenim, socijalno-zdravstvenim, kulturnim i sportskim programima gradskih poduzeća, institucija, ustanova, saveza, zajednica, savjeta i udruga. Sva su izvješća jednoglasno prihvaćena.
U Komunalčevom je nezavisna vijećnica Irena Franceković primijetila ostvarenu dobit od pet tisuća eura, a otkako su zaključani kontejneri za miješani komunalni otpad, ukazala na povećanje broja ilegalnih odlagališta otpada u gradu, za čije je uklanjanje utrošeno oko 130 tisuća eura. Stoga je pitala mogu li se na takva mjesta postaviti kamere kao u Varaždinu i tragom snimljenih automobilskih registracija kažnjavati one koji ilegalno odlažu otpad. Direktor Komunalca Renato Raguž ustvrdio je da je 92 posto građana prihvatilo novi sustav odlaganja miješanog komunalnog otpada preko otpadomjera te tragom toga rekao da je divljih deponija bilo i prije, da im se broj sada nije povećao i da Komunalac, na zahtjev Grada, takve divlje deponije čisti već dugi niz godina. -Ni Komunalac, koji ima kameru samo na reciklažnom dvorištu, a niti Grad ne mogu bez policije kažnjavati osobe koje na divlje odlažu otpad jer policija nema sustav identifikacije tih osoba preko slike, već bi se samo mogla identificirati osoba koja dođe s automobilom preko vidljivih registarskih pločica – rekao je direktor Raguž podsjetivši da je Grad Zagreb postavio kamere i dijelio kazne, koje su pale na sudu jer nisu bile u skladu sa Zakonom o gospodarenju otpadom i protivne GDPR-u.
Pri prihvaćanju izvješća o radu Ustanove Sportski objekti Samobor u 2023. godini, Irena Franceković je pitala može li se objekt na bazenima Vugrinščaka nekako staviti u pogon ne samo ljeti već cijelu godinu, a bazeni možda zatvoriti i voda u njima grijati. Ravnateljica ustanove Maja Biondić rekla je da je takvih ideja već bilo te da se i s ovakvim bazenima probalo s produženjem sezone kupanja, ali za to nije bilo zainteresiranih kupača. -S obzirom na povijesnu vrijednost Vugrinščaka konzervatori ne dopuštaju bilo kakvo zatvaranje bazena, pa ni staklenim stijenama – rekla je Maja Biondić, a gradonačelnica Petra Škorbot dodala da se radio i nacrt za tu mogućnost, ali je i obnova samog objekta bila pod strogim nadzorom konzervatora. Uključio se u tu raspravu i Fokusov vijećnik Marko Matijaščić, kao predsjednik Upravnog vijeća Ustanove napomenuvši da se u Vugrinščak jako puno ulagalo u posljednje vrijeme te da je rezultat toga i lanjska dosad najbolja sezona ikad.
HDZ-ov vijećnik Matija Hržić, kod prihvaćanja izvješća o radu Zajednice tehničke kulture u prošloj godini, pitao je što je s izgradnjom Centra za tahničku kulturu u Samoboru. Petra Škobot je rekla da je s čelnicima Zajednice bila na sastanku, na kojemu ih je zatražila da predlože što će taj Centar raditi u pet godina te tko će njime i kako upravljati s obzirom na to da se on spominje i kao regionalni centar te da sve to treba definirati prije pokretanja cijele priče.
AKTUALNO VRIJEME
Aktualni sat svojim je prijedlogom da se nekadašnjem predsjedniku Skupštine općine Samobor Petru Keseriću, kojemu je na Žumberku nedavno podignuta spomen ploča, za njegove zasluge u razvoju cijelog grada, slična postavi i negdje u Samoboru ili dodijeli ulica ili park, otvorio HSS-ov vijećnik Ivan Horvat.
Nezavisnu vijećnicu Irenu Franceković zanimalo je što će se graditi u Mirnovečkoj gdje je nekad bila Klara, može li Grad otkupiti cijelu bivšu robnu kuću SAMA u kojoj sada dva prostora nisu gradska te kako će biti reguliran promet kad se bude popravljao most između Kladja i Velike Rakovice kao i to hoće li se asfaltirati dio Prinčeve ulice u Molvicama, što bi skratilo put preko Svetonedeljskog brega.
-Na prostoru nekadašnje Klare, prema postojećim saznanjima, gradila bi se zgrada s pedesetak stanova u četiri aneksa, a zasad je samo proveden postupak utvrđivanja potrebnih uvjeta za to i uvjeta priključenja – rekao je pročelnik gradskog odjela za provođenje dokumenata prostornog uređenja i gradnju Davor Bošković.
S prijedlogom za kupnju preostalih prostora u SAMI složila se i gradonačelnica Petra Škrobot dodavši da Grad ima namjeru kupiti i bivše ZET-ove garaže s parkiralištem te stari autobusni kolodvor. -Promet između Rakovice i Kladja ne bi trebao biti obustavljen dok se bude radilo na ojačanju konstrukcije mosta nego će, kao što je i sada, biti reguliran semaforima – rekla je još gradonačelnica
-Komunalac ima nalog za redovito održavanje Prinčeve ulice, koja u ovom trenutku nije prioritet – rekao je zamjenik gradonačelnice Petar Burić, ali i dodao da će se u asfaltiranje morati vrlo brzo ići kako bi se postigla bolja povezanost prema Svetoj Nedelji jer i Google Maps Prinčevu izbacuje kao smjer prema Molvicama te usmjerava preko Svetonedeljskog brega, pa mnogi tamo zapnu.
Darko Lisec (SDP) pitao je što je s novom studijom javnog gradskog prijevoza, kada se kreće s produžetkom vodovodne mreže u Galgovu te hoće li se urediti cijela cesta u Podgrađu na kojoj se sada radi.
-U tijeku je vrednovanje pristiglih ponuda za javni prijevoz, a kad se odabere prijevoznik prezentirat će se svi detalji oko toga – rekla je Petra Škrobot. Njezin zamjenik Petar Burić za produžetak vodovodne mreže u Galgovu naveo je da će i to, nakon sastanka u Vodoopskrbi i odvodnji, pasti na leđa Grada, pa će se do sredstava pokušati doći preko EU fondova. Pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti Aleksandar Mixich za cestu u Podgrađu je rekao da će biti u programu izvanrednog održavanja jer je postojećim projektom tamo izgrađeno 650 metara pješačke staze i nova javna rasvjeta, a Grad mora voditi računa o ravnomjernom ulaganju na svim područjima. Gradonačelnica je dodala da se u Podgrađu, uz navedeno, uređuje i društveni dom.
Sanju Horvat Iveković iz SDP-a zanimalo je u kojoj je fazi projekt rekonstrukcije vrlo frekventne Mirnovečke ulice kod bivše pekare te kada se može očekivati početak rekonstrukcije zgrade za novu školu na prostoru nekadašnje vojarne.
Aleksandar Mixich je rekao da je za Mirnovečku Prometni fakultet napravio analizu i studiju s nekoliko varijanti rješenja, a Petra Škrobot za školu da je u tijeku vrednovanje 15 pristiglih ponuda te da će radovi početi krajem lipnja, ne bude li žalbi ili nekih drugih zastoja.
Na pitanje HDZ-ovog vijećnika Matije Hržića gdje su nestali punjači za električne automobila sa stupova javne rasvjete, gradonačelnica Petra Škobot je odgovorila da je to bio pilot projekt financiran preko fondova Europske unije, a uklanjanje punjača, dok se ne utvrdi tarifni model za njihovo korištenje, zatražio je HEP. -Mi bismo sada radije išli na novi model s bržim punjačima – dodala je gradonačelnica.
Na kraju sjednice pročelnik Aleksandar Mixich, pod točkom “ostale informacije”, zahvalio je svim predsjednicima mjesnih odbora i gradskih četvrti na kooperativnosti u provedbi nikad brojnijih komunalnih zahvata na području grada tijekom prošle godine.