U galeriji Samoborskog muzeja, u četvrtak, 11. travnja, otvorena je izložba naziva “Narodne nošnje okićkog kraja”. Riječ je o izložbi nastaloj u suradnji Samoborskog muzeja s članovima Društva svetog Izidora seljaka, Udruge Ekosspiritus.
Uvodno je okupljene, a bio ih je izuzetno velik broj, pozdravila ravnateljica muzeja Nikolina Puljić Glasnović te zahvalila spomenutim udrugama što su im vjerni suputnici na putu čuvanja baštine i lokalnog identiteta. Ovom je izložbom, po prvi put, predstavljena bela rubača sa svim svojim svečanim dodacima, uključujući okićki kraluš, te su prikazane i arhivske fotografije žena odjevenih u tu narodnu nošnju, a izloženo je i četrdesetak fotografija članova i prijatelja udruge odjevenih u narodne nošnje i snimljenih na izvornim lokacijama.
Autorica izložbe, etnologinja Nikolina Vuković Suman također je pohvalila članove Društva sv. Izidora seljaka udruge Ekosspiritus kao jedne od najvrijednijih čuvara i promotora narodne nošnje i tradicije u našem kraju te istaknula poseban doprinos Renate Razum, Radovana Librića, Ružice Razum i Katarine Pučar koji su ustupile brojne materijale za izložbu te pomogle u njenoj pripremi.
Vuković Suman je naglasila da je po prvi puta detaljno obrađena i predstavljena bela rubača, osnovni dio svečane ženske narodne nošnje koje su nosile žene na području Okića, a izložbom su obrađene nošnje župa svetog Martina i svete Marije, s tim da su se one nosile i u župi svetog Leonarda u Kotarima, svete Barbare u Rudama i Duha svetoga u Norćić Selu.
Predstavljeni su i svi prateći dodatci narodnoj nošnji, uključujući i okićki kraluš, koji se razlikuje od samoborskog (čije umijeće izrade je i zaštićeno kao nematerijalno kulturno dobro).
– Donedavno se pisalo da okićki kraluš je izgubljen, no pronađeno je nekoliko originalnih primjeraka, a članice udruge i ja napravile smo replike pa će se za vrijeme trajanja izložbe održati i radionice izrade okićkog kraluša, a nada je da će se u skorijoj budućnosti i on zaštiti kao kulturno dobro – najavila je Nikolina Vuković Suman te istaknula i kako je jedan segment izložbe posvećen ženama koje su posljednje nosile belu rubaču te je predstavljena i muška narodna nošnja koja je vezana uz priču o Ivanu Razumu iz Konšćice.
Radovan Librić, tajnik udruge Ekosspiritus, podsjetio je da je udruga 2017. godine izdala knjigu o narodnoj nošnji župe Samobor, a dolazeće nedjelje, 14. travnja, priprema predstavljanje knjige “Dobar seljak Ivan iz Konšćice i njegov kardinal Franjo Kuharić“, koja u svom drugom dijelu opisuje narodnu nošnju Svetog Martina pod Okićem, odnosno nošnje koje su se nosile od Svetog Martina do Krašića. Kako je istaknuo, ta je nošnja bila manje zastupljena, za razliku od nošnje samoborskih župa koja se još uvijek nosi svakodnevno, otprilike je riječ o sto žena, mahom u starijim godinama. Osim toga, zahvaljujući pojedinim udrugama, nošnja se nosi i u pojedinim manifestacijama te prigodno na različitim susretima u Samoboru što veseli, rekao je Librić, jer je to dio identiteta koji je upisan u naše korijene.
– Ima li što ljepše nego odjenuti ono što su nam stari otkali, namrli, što su nam stari priuštili kao svoju opravu. Moramo priznati da postoje još ljudi koji se srame samoborske oprave jer kažu to je seljačko, to je nikakvo. Ne! Izgleda da kad sve umre, onda ćemo se prestati sramiti. Zašto Bavarci i Tirolci u velikom broju dolaze na svoje manifestacije u svojim dindrlicama, zašto koriste mladići svoje narodne nošnje kad se skupljaju u pubovima, kad slave svoja proštenja? No, na jednom smo dobrom putu jer postoji nekoliko udruga u Samoboru koje čuvaju i nastoje spasiti baštinu, odnosno živjeti je. Tradicija nije čuvanje pepela, već prenošenje vatre – istaknuo je Radovan Librić te potom objasnio i kako je došlo do nastanka knjige “Dobar seljak Ivan iz Košćice i njegov kardinal Franjo Kuharić” o čemu će više govora biti na promociji u crkvi u Svetom Martinu pod Okićem, u nedjelju, 14. travnja u 18 sati.
Među velikom brojem posjetitelja izložbe bili su i samoborska gradonačelnica Petra Škrobot, njen zamjenik Petar Burić te svetonedeljski gradonačelnik Dario Zurovec, a samoborska gradonačelnica je i službeno otvorila izložbu. Također, KUD Okićka trešnja upotpunila je otvorenje svojim glazbenim programom, a izložbu se može razgledati u galerijskom prostoru Samoborskog muzeja do 7. svibnja.