U prepunom Odjelu za odrasle Gradske knjižnice Samobor, samoborska nastavnica hrvatskog jezika Anđela Ivčić Linica sinoć je proslavila 70. rođendan promovirajući svoj literarni prvijenac, dugo očekivanu knjigu “Djetinjstvo, drago djetinjstvo”.
Knjiga je prožeta autoričinim sjećanjima na toplinu roditeljskog doma, na prve spoznaje o svijetu i životu, na vesele dječje igre i neobuzdana maštanja, na prve ljubavi u Samoboru kakav je nekad bio. O tome je na promociji govorio urednik izdanja Zoran Perović.
Knjiga je bogato opremljena ilustracijama Anđelinog sina Janka Ivčića i fotografijama iz obiteljskog albuma autorice, koja je na promociji rekla da su događaji u pričama istiniti. Iako su vezani na njezinu obitelj, bit će i iskra sjećanja mnogima koji su svoje djetinjstvo u Samoboru proživjeli krajem pedesetih ili početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća.
Na početku programa sve je pozdravila ravnateljica Knjižnice Mirjana Dimnjaković, požalivši se pred svima, među kojima je bio i predsjednik Gradskog vijeća Samobora Miran Šoić, na mali prostor Knjižnice koji, kako se vidjelo na ovoj promociji, ne može primiti sve koji bi htjeli nazočiti kulturnim događanjima.
Miran Šoić je izrazio zadovoljstvo što je iz tiska izašla još jedna knjiga o povijesti Samobora, konkretno Gornjeg kraja, za koju vjeruje da će biti zanimljiva i onima koji se s njom tek žele upoznati kao i onima koji se na nju žele podsjetiti. Na to se nadovezao i Zoran Perović povezujući to i s knjigom iz 2019. godine, netom tragično preminule Ivanke Brekalo, koja je u izdanju naziva “Skrovitim Samoborom” o istom tom gradu, njegovim ljudima i njihovim sudbinama, pisala kao povjesničarka. –Anđela Ivčić kroz svoje fascinacije u 40-ak pripovijedaka to isto opisuje na sebi svojstven slojevit način i tako otkriva sve lijepe strane svog sretnog djetinjstva, kojeg danas, pod naletom novog vremena, više gotovo da i nema. Knjiga je puna svjetla, pozitivnih emocija, dobrih vibracija i zdravog optimizma – naglasio je Perović i svima preporučio da knjigu pročitaju i uvjere se u ljepotu Anđeline pisane riječi.
Anđela Ivčić nije krila svoje oduševljenje odazivom ljudi na ovu promociju, zahvalila je svima koji su došli, a posebno svojim susjedima, kolegicama i kolegama, bivšim učenicama i učenicima te svojoj obitelji. Podsjetila je da ju je Zoran Perović još prije osam godina potaknuo da knjigu što prije dovrši, ali, kako je rekla, postala je tada baka i preuzele su je bile nove obveze. -No – nastavila je autorica – tada je za tisak bilo spremno 20 priča, a sada ih je objavljeno 40.
Ulomke iz šest priča ove knjige pročitala je Kristina Kirschenheuter, a glazbom je promociju popratio Marin Rimac.