Kratka je bila sinoćnja sjednica Skupštine Samoborskog športskog saveza u Centru za mlade Bunkeru iako je na dnevnom redu bila važna točka – raspodjela financijskih sredstava Javnih potreba u sportu za ovu godinu. Temeljem novih kriterija, nešto više od milijun eura iz gradskog proračuna raspoređeno je, u prvom redu, prema iskazanim potrebama sportskih udruga, pa je za treninge i natjecanja sportaša i izdvojeno najviše, oko 700 tisuća eura. Druga po veličini stavka je za troškove korištenja sportskih dvorana, koja iznosi oko 136 tisuća eura.
Za djelovanje Saveza predviđeno je 50 tisuća eura, za organizaciju sportskih priredbi 38 i pol tisuća eura, a za liječničke preglede sportaša nešto više od 21 tisuće eura.
Nešto više od 30 tisuća eura predviđeno je za razvojne programe, a malo manje od 29 tisuća eura za specifične programe. Sportska rekreacija poticat će se s nešto manje od 20 tisuća eura, sport osoba s invaliditetom s oko 15 tisuća eura dok je za ostale programe i obaveznu rezervu ostavljeno oko 16 tisuća eura.
Predsjednik Saveza Darijo Gaća istaknuo je da su svi iznosi veći od lanjskih, da se posebno vodilo računa o sportovima u kojima djeluje više klubova poput nogometa, rukometa i borilačkih sportova. Tri su kluba, nakon niza godina, prebačena iz financiranja kroz specifične programe u stavku treninga i natjecanja – rekao je Gaća. To su Brdsko-biciklistički, Konjički i Streličarski klub. Zbog toga je do manjeg postotnog smanjenja došlo kod karatea i rukometa, na istome su ostali nogomet i košarka, a malo više je dobio judo.
Predstavnica Streličarskog kluba Samobor Lana Koller upozorila je na krivo obračunate bodove njezinom klubu što je uzeto u obzir, pa su streličarima bodovi s 33 uvećani na 38. U skladu s tim pripast će im i više novca. Koller je ujedno upitala zašto neki dobivaju i triput više sredstava za održavanje objekata u odnosu na sredstva za treninge i natjecanja, a predsjednik Saveza rekao da svi ne koriste objekte na isti način, ali je prosječno izdvajanje za tu namjenu oko 35 posto od dodijeljenih sredstava. Darijo Gaća je ujedno najavio i skoru mogućnost javljanja sportskih udruga na natječaje za razvojne programe i perspektivne sportaše.
Uz 26 glasova za i jedan protiv prihvaćena je raspodjela sredstava za javne potrebe u sportu za ovu godinu.
Raspravljalo se i o Statutu Samoborskog športskog saveza te Poslovniku o radu Skupštine Saveza. Strateški dokument Saveza s važećim zakonima uskladila je i njegovu konačnu verziju izradila odvjetnička tvrtka iz Rijeke – naglasio je Darijo Gaća. Dodao je da je najviše pozornosti pri utvrđivanju konačne verzije Statuta posvećeno reguliranju primanja novih članica u Savez te utvrđivanju radnog statusa profesionalnog tajnika u Savezu.
Ljiljana Šurbek Bošnjak iz Društva za sportsku rekreaciju napomenula je da njihove primjedbe nisu uzete u obzir i da je rekreacija na neki način zaobiđena u ovom statutu. Predsjednik Saveza Darijo Gaća odgovorio je da je sve obuhvaćeno i da, prema stručnjacima koji su na tome radili, nije potrebno u Statut prepisivati stavke iz Zakona o sportu i Zakona o udrugama.
Na kraju skupštine postavljeno je i pitanje što je s hangarima na prostoru bivše vojarne koje su prije, kao dvorane za trening, služile sportu, a koje sada koristi Komunalac, ali i neke druge tvrtke, za odlaganje razne opreme i strojeva. Budući da je ugovorom o gradskom preuzimanju objekata nekadašnje vojarne od države određena njihova društvena namjena, Savez razgovara s Gradom da se ti objekti vrate sportašima. No – naveo je Darijo Gaća – kad i ako do toga dođe bit će problema s ulaganjima u njihovo preuređenje kakve sada, konkretno, ima Gimnastički klub Samobor, iščekujući majstore. Jedan od hangara predviđen je i za Streličarski klub Samobor. Judo klub Profectus Samobor jedini je, zasad, koji je takav hangar preuredio vlastitim sredstvima.