Iznimna životna priča dvoje umjetnika, Ruže i Ivana Meštrovića, o njihovom ne samo umjetničkom, već i ljubavnom te prijateljskom odnosu, ispričana je sinoć u Galeriji Prica uz izložbu vrijednih umjetničkih radova koji su autentični svjedoci njihovog vremena. I dok se o Ivanu Meštroviću, svjetski poznatom umjetniku, gotovo sve zna, ova izložba i ono što je izgovoreno na njezinom otvorenju, više govori o manje poznatom životu i djelovanju njegove životne suputnice Ruže Klein.
Prepiske Ruže i Ivana Meštrovića sačuvane su u Obiteljskoj arhivi Kaštelančić, koja sadrži 303 uglavnom neobjavljena pisma i dopisnice, koje su oni za svog života razmjenjivali. -Brojni podaci navedeni u njima obogaćuju te mjestimično i ispravljaju dosadašnja saznanja vezana za kulturni život, ne samo tadašnje hrvatske i jugoslavenske sredine u Zagrebu, Splitu, Dubrovniku, Beogradu, već govore i o životima umjetnika s ovih naših prostora i njihovom snalaženju u europskim i svjetskim sredinama kao što su Beč, Pariz, Rim, Ženeva, London, Prag, Barcelona, Valencija, Chicago, New York, Buenos Aires, Montevideo…, u razdoblju od 1903. do 1942. godine, odnosno do Ružine smrti – rekla su na otvorenju autorice izložbe, Sabina Kaštelančić i Dajana Vlaisavljević, a i zapisale u popratnom izložbenom katalogu.
Opsežna pisma, koja su Ruža i Ivan Meštrović izmjenjivali za vrijeme braka i nakon rastave, otkrivaju bogatstvo njihovih života, isprepleteno brojnim kulturnim događanjima, putovanjima, susretima s poznatim osobama onoga doba, a istodobno govore o planiranju izložbi i raspravama o njihovim budućim umjetničkim projektima – naglasila je Sabina Kaštelančić.
Za ovu prigodu, izborom izloženih pisama, autorice su poseban značaj dale njihovom fragmentarnom, ali kontinuiranom svjedočenju o odnosu dvoje ljudi koji su bili vezani sponama ljubavi, prijateljstva te umjetničkog stvaralaštva. -Taj odnos nije uvijek bio lagan i jednostavan, ali općenito ga možemo smatrati brižnim, toplim i razumijevajućim u svim aspektima njihovih života – istaknula je Dajana Vlaisavljević i dodala da većina ovdje izloženih umjetničkih radova pripada Ruži, a pisma Ivanu. -To nije samo puka koincidencija ili nemogućnost posudbe Ivanovih radova zbog trenutačne situacije u kojoj su zagrebački muzeji većinom zatvoreni zbog obnove zgrada oštećenih u potresu 2020. godine, već naša želja da se naglasi nedovoljno poznat Ružin umjetnički rad. S druge strane želja nam je bila pokazati i onu drugu, manje poznatu, nježnu i brižnu stranu Ivanova karaktera kroz pisma – navela je Dajana Vlaisavljević.
Sve to, uklopivši otvorenje izložbe u jedan od programa ovogodišnje Vrazove Ljubice, zanatskom je interpretacijom dopisivanja Ruže i Ivana Meštrovića, obilježila glumica Marija Sekelez.
Na otvorenju je, nakon kustosice Galerije Prica, Nikoline Šimunović, velik broj okupljenih ljubitelja umjetnosti uime Grada Samobora pozdravio predsjednik Gradskog vijeća Miran Šoić, a izložbu je otvorenom proglasila predsjednica Skupštine Zagrebačke županije Martina Glasnović.
Izložba “Ruža i Ivan Meštrović – priča o ljubavi, prijateljstvu i umjetnosti”, može se u Galeriji Prica razgledati do 9. srpnja.