Putujuća izložba nastala u povodu 120. obljetnice narodnog pokreta u Hrvatskoj otvorena je u u srijedu, 10. svibnja, u podne, u Samoborskom muzeju. Ravnateljica muzeja Nikolina Puljić Glasnović i kustos Luka Kazimović pojasnili su da se radi o projektu kojeg je inicirao Muzej Brdovec, a koji je okupio 13 hrvatskih muzeja u kojima će biti postavljena izložba naziva “1903. u Hrvatskoj”.
Tako je nakon Brdovca i Karlovca na red došao Samobor gdje će se do 23. svibnja moći vidjeti zašto je 1903. godina bila izuzetno burna godina u našoj prošlosti te se upoznati s događajima u krajevima od Primorja do Srijema koji su bili obuhvaćeni protumađarskim demonstracijama i nemirima u tom razdoblju. Uzroci su bili nezadovoljstvo vladavinom bana Khuena Héderváryja, nepoštivanja odredbi Hrvatsko-ugarske nagodbe, mađarizacija te financijska ovisnost Hrvatske o Ugarskoj.
Kako je pojasnio Luka Kazimović, slično je zabilježeno i u inače mirnom i prosvjedima nesklonom Samoboru:
– To je po prvi put da se dogodila neka konkretna pobuna u Samoboru i da su se dogodili neki nemiri. Te 1903. godine uzela je maha prisilna mađarizacija, pogotovo na željeznici, nametanje isticanja mađarskih zastava i slično, a treba istaknuti da je u Samoboru, za kojeg je još Preradović rekao da je “jedan od najhrvatskijih gradova”, bilo već nekih skupova kao i da je Ivan Perkovac, kao opozicijski novinar mađaronima, bio pokopan u Samoboru – istaknuo je kustos Kazimović.
Izloške koji dokumentiraju događaje iz 1903. godine u našem gradu razgledati možete u galerijskom prostoru u potkrovlju Samoborskog muzeja.
Osim same izložbe, projekt obuhvaća i cikluse predavanja za opću javnost i školsku mladež u suradnji s kulturnim i obrazovnim institucijama i udrugama. U projekt su uključeni, uz već spomenuti Muzej Brdovec i Samoborski muzej te Muzej grada Karlovca i Muzej seljačkih buna, Muzej Ivanić-Grada, Muzej grada Koprivnice, Muzej grada Crikvenice, Gradski muzej Križevci, Gradski muzej Varaždin, a u projektu još sudjeluju gradski muzeji Bjelovara, Iloka, Siska i Vinkovaca.