“Zeko – biografija Velimira Zajeca” naziv je opsežne knjige novinara Sanjina Španovića o jednoj od legendi zagrebačkih modrih. Iako je svjetlo dana, nakon godine stvaranja, ugledala prošlog proljeća, večeras je jedna od njezinih prvih promocija održana u novootvorenoj Knjižnici Mihaela Šiloboda u Svetoj Nedelji. Ne baš slučajno jer je Velimir Zajec prve dvije godine svog djetinjstva i proživio u danas nama susjednom gradu čega se, naravno, ne sjeća. No, na ovom je skupu od gospođe Gabriše saznao da je s obitelji živio kod Vinka i Barice Gabriše, koja je njezina teta te kod njihovog sina Miška. A naslijedio je i gospođin bicikl koji se također spominje u knjizi.
Knjiga na 480 stranica donosi razgovore s 96 sugovornika i više od 100 arhivskih članaka te oko 150 fotografija od kojih brojne dosad nisu nigdje objavljene. Autor knjige, Sanjin Španović, opisao je Zajecovu igračku, trenersku i direktorsku karijeru u Dinamu i grčkom Panathinaikosu, uz puno manje poznatih ili nepoznatih detalja iz tih razdoblja.Prezentaciji su nazočili i predsjednik svetonedeljskog Gradskog vijeća Matej Vrdoljak i predsjednik Sportske zajednice grada Svete Nedelje Slobodan Matić.
Velimir Zajec je prezentaciju, koju je moderirala Ivana Bundavica, otvorio kratkom pričom o počecima svoje nogometne karijere na Kraljevcu, između Zelengaja i Pantovčaka, gdje je igrao s dečkim iz kvarta, a potom ga je mama natjerala da se prijavi na selekciju u Dinamu gdje su ga jedinog iz te njegove “škadre” i primili. Prisjetio se potom i svojim prvih trenera, Bazića, Markovića i Antolkovića, pa “zlatne” Dinamove 1982. s Ćirom na čelu i suigračima Cicom, Mlinkom, Štefom i drugima… s kojima je igrao od juniorskih dana, ali i 35 tisuća najvijača koji su tu generaciju bodrili na svakoj utakmici u Maksimiru.
Negirao je da je na terenu bio džentlmen bez provokativnih i nasilnih ispada, ali je potvrdio da je bio jak i čvrst u čemu mu je puno pomogao judo koji je, kao dodatni sport, u mlađim igračkim danima također trenirao. Za igračke usporedbe s Joškom Gvardiolom, koji je također, preko roditelja koji mu žive u Kerestincu, vezan uz Svetu Nedelju, Velimir Zajec kaže da je Joško klasični stoper, dok je on bio više libero.
Na ovoj promociji, o Zajecu kao uzoru, govorio je i bivši Dinamov igrač Silvio Marić, koji je svoj prvi profesionalni ugovor potpisao s tada tehničkim direktorom kluba Velimirom Zajecom. -Ta generacija iz osamdesetih, Zeko, Cico, Mlinka, Cera… nama klincima bila je pojam, zarazili su nas nogometom, a posebno sam sretan što sam na prijelazu iz juniora u seniore radio upravo s Velimirom Zajecom – rekao je, uz ostalo, Marić. Zatim je progovorio i o devedesetima i tadašnjoj velikoj euforiji u Hrvatskoj rekavši kako je sretan i zbog toga što je svoje tadašnje nogometne trenutke mogao dijeliti s legendom poput Zajeca. No, to nije bilo sve jer je Silvio Marić kasnije završio u grčkom Panathinaikosu gdje se ponovno susreo s Velimirom Zajecom. Marić je još usporedio Zeku i Cicu (Zlatka Kranjčara) koji su ga trenirali i bili, kako je rekao, karakterno različiti kao i nekad dok su igrali.
Sanjin Španović je priznao da se precijenio kada je s predviđenih 30-ak sugovornika za knjigu došao do njih više od 90, ali mu je sve to bio gušt raditi jer je jedan sugovornik zapravo nadopunjavao drugog iako je to u konačnici dovodilo i do usijanja glave, ali ostat će kao neponovljivo iskustvo. –Velimira Zajeca, kojega smatram najpotpunijom osobom u povijesti Dinama, iako će svatko imati nekog svog favorita, njegov dugogodišnji prijatelj Milan Šulentić i ja ustvari smo doveli pred gotov čin jer on nije ni znao da se o njemu piše knjiga – rekao je Španović prepričavši anegdotu o prelistavanju starih novina u Nacionalnoj biblioteci iz kojih je crpio podatke o Zajecu. -Kad sam to skenirao – kaže Španović – Velimir Zajec mi je rekao, pa što se nisi prije javio, imam ja izreske iz svih tih novina u kutijama od cipela za što se pobrinula moja mama.
Uslijedila je priča o Zajecovim grčkim danima i mukama po Grcima koji ne govore engleski, a trebali su Sanjinu Španoviću biti sugovornici kao i bivši “dinamovci”. -Do ponajboljeg od njih, Karagounisa, nisam uspijevao doći jer nije reagirao na pozive, sve dok nisam na svoj WhatsApp stavio Zekinu profilnu sliku i odmah mi se javio – ispričao je još jednu anegdotu u nastajanju knjige Španović potvrdivši time kako je velik i dubok, gotovo božanski trag Velimir Zajec ostavio u Grčkoj.
Govorilo se i o današnjem Dinamu, odlasku Ademija i konfuznoj situaciji u klupskoj upravi. -Vjerujem da će se taj gordijski čvor uspjeti odmotati i Dinamo pronaći svoj put, a po meni to je jedino prava privatizacija, bilo velikog kapitala ili puno malih dioničara – zaključio je Velimir Zajec.
Svima koji su po promotivnim cijenama kupili Zajecovu biografiju, s tvrdim ili mekim uvezom, legendarni nogometaš Dinama darovao je i posvetu.
Knjiga bi u dogledno vrijeme trebala izaći i na grčkom jeziku.