Velika liturgijska zajednica fra Nikole Vukoje okupila se sinoć u Centru za mlade Bunkeru na predstavljanju knjige “Dobro jutro, dobri ljudi”, izdane u povodu godišnjice smrti fratra koji je svojim djelovanjem obilježio samoborski duhovni, kulturni, socijalno-humanitarni i društveni život od devedesetih godina prošloga vijeka, pa do lani. Fra Nikola je punih 30 godina služio Samoborkama i Samoborcima nenametljivo, a opet snažno, zračeći jednostavnošću i mirnoćom, nepresušnom dobrotom i radošću, šireći poruke ljubavi, nade i vjere.
Sva ta, ali i mnoga druga obilježja fra Nikolina svećeništva utkana su u knjigu koju je svojim pisanjem oplemenilo više od stotinu autora čije su uratke uredili Gordan Črpić i Branimir Dorotić. Nakladnik izdanja je Ogranak Matice hrvatske Samobor na poticaj svog najstarijeg člana predsjedništva, Želimira Štahana – rekao je urednik Črpić, ujedno i predsjednik Ogranka. -Knjiga je nastala strukturirano, ali i spontano, kakav je bio i fra Nikola – naglasio je Gordan Črpić i u Nikolinom stilu svakoga od nazočnih na ovoj promociji u jednom trenutku pozvao na upoznavanje s onim koji sjedi ili stoji do njega jer je tako često činio i fra Nikola u crkvi, unoseći svojevrsni pozitivni nemir i “nered” u liturgijsko slavlje koje bi predvodio. Tim i takvim, ali i mnogim drugim činima i stvorio je svoju zajednicu na misi “u pol dvanaest”.
Knjiga “Dobro jutro, dobri ljudi”, a to su bile riječi kojima bi se fra Nikola svojoj zajednici obraćao preko elektroničke pošte, sastoji se od pet poglavlja. U prvome su refleksije na djelovanje fra Nikole, u drugome iskustva i svjedočanstva onih koji su se družili s fratrom, u trećemu osvrt na sprovod i komemoraciju, u četvrtom crtice i humoreske iz Nikolina života, a peto je poglavlje slikopis.
Na početku je sve pozdravila gradonačelnica Samobora Petra Škrobot govoreći o dubokom i neizbrisivom tragu koji je fra Nikola ostavio u životima onih kojima je bio i životni poticaj. Na tragu toga prepričala je i svoje sjećanje na prvi susret s fra Nikolom dok je još bila mala djevojčica.
Uvodno je govorio i provincijalni ministar Hrvatske franjevačke provincije svetog Ćirila i Metoda fra Milan Krišto. Istaknuo je kako se dan kada se fra Nikola preselio Gospodinu poklapa s događajem otprije 815 godina kada je, prema izvještaju životopisca Tome Čelanskog, nedaleko od Asiza, u crkvici nazvanoj porcijunkula, Franjo Asiški po prvi put na drugačiji način čuo riječi evanđelja o poslanju apostola i prepoznao sebe u tome. -Upravo je i fra Nikola, na način svoga uzora, Franje iz Asiza, svima s kojima se susretao želio približiti Krista i poticati ih da na vidjelo istaknu sve svoje talente – rekao je još provincijal dodajući kako se u knjizi iščitava franjevački duh evanđelja na način fra Nikole.
Knjigu i njezin sadržaj potom su predstavili pročelnik Katedre Svetog pisma Novog zavjeta na KBF-u, prof. dr. Mario Cifrak, docentica Ivana Brstilo s Odjela za sociologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta i rektor HKS-a, prof. dr. Željko Tanjić.
Fra Mario Cifrak je rekao kako se Božja providnost poigrala s fra Nikolom Vukojom koji je nakon teške prometne nesreće 1990. godine stjecajem okolnosti došao u samoborski franjevački samostan na oporavak, koji je trebao biti privremen, a zapravo je prerastao u njegov trajni boravak u Samoboru i najplodnije razdoblje pastoralnog djelovanja. Podsjetio je na sve njegove dužnosti koje je obnašao, a koje su navedene i u knjizi te istaknuo kako su fra Nikolu, prema opisima iz knjige, karakterizirali miroljubivost, vedrina i srdačnost. -Bio je zagovaratelj Božjeg mira u obitelji i vedar liturgijski poslužitelj blaga i ponizna srca – zaključio je fra Mario Cifrak.
Ivana Brstilo, koja nije poznavala fra Nikolu, proučivši knjigu iznijela je malu sociološku analizu njegova karizmatičnog djelovanja u zajednici vjernika koju je okupljao, a koja je, kako je navela, bila zagledana u Krista. -Knjiga s lakoćom prodire u dubine u njoj zapisanih poruka, a čitajući je uočila sam da tek sada bolje poznajem svoje samoborske prijatelje jer sam u njima razabrala karakteristike fra Nikole – navela je Ivana Brstilo.
Profesor Željko Tanjić je rekao kako je dojma da su se okupljeni ovdje našli u prvom redu radi spomena na fra Nikolu. Istaknuo je i da odavno nije bio na ovako velikom skupu na kojemu se predstavlja jedna knjiga što možda govori i o životnom dodiru knjiga koje se predstavljaju. -Zanimljivo je da je dan smrti fra Nikole ujedno i dan početka agresije na Ukrajinu – podsjetio je profesor Tanjić i prenio zanimljivo osobno duhovno razmišljanje tamošnje hrvatske veleposlanice kako će Ukrajina platiti veliku cijenu i žrtvu za obraćenje Rusije. -Stoga svijet koji poznajemo treba gledati vjerničkim očima i uvijek u sebi nositi nadu, vjeru i ljubav jer ni kršćanstvo ne obećava da će sve biti dobro već nam daje snagu i ohrabrenje da se nosimo sa svim izazovima i poteškoćama što je, u malenosti, sa svojom zajednicom, u svakodnevici svjedočio i fra Nikola – istaknuo je Željko Tanjić. -Knjiga je – dodao je – svjedočanstvo o zajednici koju je oko sebe okupljao fra Nikola, a takve zajednice su i budućnost Crkve.
Završna riječ na ovom predstavljanju pripala je gvardijanu samoborskog franjevačkog samostana, fra Željku Janjiću, koji je okupljanje u svom, ali i u Nikolinom stilu, okončao prepričavši vic o Isusovcima, Dominikancima i Franjevcima koji je čuo od fra Nikole.
Predstavljanju knjige o fra Nikoli Vukoji nazočili su i članovi njegove obitelji uime koje je sve pozdravio Filip, jedan od sedmorice njegove braće.
Uz samoborskog župnika i dekana, prečasnog Ivicu Cika, u prvom redu su sjedila i trojica bivših franjevačkih provincijala, Jure Šarčević, Lucije Jagec i Željko Železnak.
Glazbeni dio programa predvodili su solisti, zbor i orkestar mladih franjevačke crkve u Samoboru pod vodstvom Marina Rimca, koji su zaštitni znak fra Nikoline svete mise “u pol dvanaest”, unutar koje je nastao i dobar dio sinoć izvedenih skladbi.
Ulomke iz knjige čitao je glumac Robert Kurbaša, a program je vodio Mislav Togonal.
U planu su još najmanje dvije knjige u toj “Nikolinoj trilogiji”, knjiga njegovih meditacija, propovijedi, duhovnih vježbi i hodočašća, koja bi svjetlo dana trebala ugledati 2024. godine te knjiga vezana za liturgijsku glazbu nastalu u zajednici, koja bi bila objavljena u 2025. godini.