Samoborski folklorni vez hrvatskih narodnih običaja kroz godinu, u režiji i izvedbi Folklornog ansambla Mladost, sinoć je u kino dvorani oduševio okupljenu publiku. A vezali su se, jedan na drugi, prikazi i zaboravljenih, ali i onih živih običaja koji obilježavaju život naših krajeva, Istre, Prigorja, Dalmacije, Slavonije, Zagorja, Turopolja, Međimurja, Podravine… Satkani od jezika, nošnji, glazbe, pjesme i ponajprije plesa i igre, dočarali su kako se u nekom od tih krajeva slavi fašnik, Uskrs, Jurjevo, Ivanje, svadba, Barbarinje, Lucinje, Božić, Novo leto, Tri kralja, poklade…
Glavnu ulogu u svemu imala su djeca, znalački i vješto uigrana za ovu folklornu predstavu “od faŠNika do poKLad”, priređenu u povodu 50. obljetnice djelovanja Folklornog ansambla Mladost. Jer trebalo je desetak puta prilagoditi svoj nastup novoj koreografiji, otpjevati ili otplesati pedesetak pjesama i odlglumiti sve te scenske igrokaze. Tek su se u manjoj mjeri tim mališanima, sa svojim plesačkim i pjevačkim umijećem, pridodali stariji članovi ansambla, njih nekolicina.
Folklornu šetnju hrvatskim krajevima predvodili su Đurek, Juro, Đuro, Jurek, Đuka, Jure i Marica, Mara, Marija, Mare, koje su utjelovili glumci Petar Sekelez i Jana Pogrmilović. Kao baka i djed prisjećali su se svog djetinjstva i mladosti, evocirajući uspomene narječjem krajeva iz kojeg su običaji dolazili.
I umjetnički, ali i edukativni karakter predstave publika je nagradila dugim pljeskom.
Scenarij, režiju, koreografiju i kostimografiju potpisuje Ivančica Pogrmilović, za glazbenu obradu zaslužan je Fran Pogmilović, a vizualno oblikovanje osmislio je Vladimir Gudac.
Praizvedba je bila 2002. godine u Zorin domu u Karlovcu, a premijerna izvedba u Kazalištu Trešnja u Zagrebu. Predstava je izvedena i na otvorenju 42. Međunarodnog festivala djeteta u Šibeniku te u suradnji s Hrvatskom glazbenom mladeži za učenike zagrebačkih osnovnih škola, a sada i za 50. obljetnicu rada Folklornog ansambla Mladost.