Grad Samobor je, treći put uzastopce, najbolji veliki grad za gospodarstvo u Hrvatskoj. Iza Samobora su u ekonomskoj kategoriji velikih gradova ostali Varaždin, Koprivnica, Krapina i Pula.
Izbor najboljih gradova u Hrvatskoj u više kategorija peti uzastopni put organizirali su Jutarnji list, portal Gradonačelnik.hr i Agencija Ipsos. Svečana dodjela nagrada održana je sinoć u Opatiji, a u ime Grada Samobora plaketu je preuzela samoborska gradonačelnica Petra Škrobot.
“Iznimno mi je drago da je Grad Samobor ponio titulu najboljeg grada u kategoriji Gospodarstvo u izboru za Najbolji grad. To potvrđuje koliko je snažno samoborsko gospodarstvo te koliko se naši vrijedni gospodarstvenici uspješno nose sa svim izazovima. Ova nagrada je njihova zasluga, a Grad je tu da pomogne kroz potpore i poticaje. Bez snažnog gospodarstva, novih investicija i inovacija, nema napretka u cjelini stoga ćemo se i dalje truditi da kroz odrađene mjere i potpore budemo podrška sadašnjim i budućim samoborskim gospodarstvenicima te da stvaramo povoljnu gospodarsku klimu” – izjavila je gradonačelnica Petra Škrobot.
“Uz postojeće mjere i potpore razmišljamo i o uvođenju novih s naglaskom na žensko poduzetništvo. Ženama koje pokrenu vlastiti posao Grad će, ako ta ideja dobije podršku većine gradskih vijećnika, osigurati besplatan vrtić za djecu u prvih godinu dana. Trenutačno jedna od najvećih investicija u Samoboru gradnja je distributivno-logističkog centra RC zone Samobor u Bobovici. Projektirana je prema najnovijim građevinskim i ekološkim standardima, a namjera je da svi aktualni i budući projekti koje realizira Grad Samobor budu zeleni i održivi. Realizacijom tog projekta vrijednog preko pola milijarde kuna otvorit će se 800 novih radnih mjesta. Veseli nas što u Grad redovito stižu inicijative investitora koji su zainteresirani za pokretanje poslovanja u Samoboru i očekujemo da će i te inicijative biti i realizirane” – naglasila je gradonačelnica Petra Škrobot.
Izbor se temelji na nizu kriterija i relevantnih brojčanih pokazatelja – konsolidiranim podacima Ministarstva financija o izvršenju proračuna, Indeksu razvijenosti koje objavljuje Ministarstvo regionalnog razvoja te podacima Državnog zavoda za statistiku i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koji su sofisticiranom i preciznom metodologijom standardizirani i pretvoreni u indekse. Na taj način, prema istim kriterijima, organizatori izbora za najbolji grad uspoređuju gradove, rangiraju ih i dobivaju finaliste, odnosno pobjednike velikog izbora.
U izboru najboljih gradova u kategoriji gospodarstvo tako su, primjerice, analizirani i uspoređeni pokazatelji – od prosječnog dohotka, stope siromaštva, nezaposlenosti, zaposlenosti, indeksa nezaduženosti, bruto plaća, izdvajanja samih gradova za gospodarstvo, itd…