Automobilske gume su jedini kontakt koje vozilo ima s kolnikom i zato izravno utječu na sigurnost i udobnost u vožnji.
Zbog toga od 15. studenog tekuće godine do 15. travnja iduće traje zakonom određeno razdoblje obveznog korištenja zimske opreme. To su:
- zimske gume (M + S) ili
- ljetne gume minimalne dubine profila od četiri milimetra s lancima za pogonske kotače.
Kada na prometnicama traju zimski uvjeti, zimske gume su najbolji izbor. Pri niskim temperaturama zadržavaju veću fleksibilnost u usporedbi s ljetnim gumama, imaju bolji kontakt s podlogom i manja je vjerojatnost da će vozilo proklizati.
Zimske gume također imaju veći broj odvodnih kanala i dublji gazni sloj koji im omogućuju učinkovito odvođenje vode te bolje prianjanje po snježnoj podlozi.
S druge strane, ljetne su gume najbolji izbor za vožnju na temperaturama iznad 7 °C. Zimske gume se na toplom asfaltu troše drastično brže nego zimi i imaju čak 60 % kraći životni vijek. Velik broj brazdi i utora koji su toliko važni zimi ljeti smanjuju kontakt gume s podlogom pa skretanje, ubrzavanje i kočenje nikada nije optimalno kao s ljetnom gumom.
Osim odabira prave automobilske gume za aktualnu sezonu, jednako je važno koristiti kvalitetnu gumu, ali i znati prepoznati kada je guma izgubila svoju kvalitetu.
4 znaka da trebate promijeniti auto gume
Niti najbolje zimske gume ne mogu vas čuvati u vožnji ako je njihov rok uporabe odavno prošao, gazni je sloj sveden na minimum, a postoje i fizička oštećenja. Evo kako ih prepoznati.
1. Guma je starija od 10 godina
Automobilske gume u prosjeku imaju životni vijek od deset godina. Starost gume iščitajte na samoj gumi i to pomoću četiri broja koja se nalaze pored oznake DOT. Prva dva broja predstavljaju tjedan, a druga dva godinu proizvodnje – npr. oznaka 4221 znači kako je guma proizvedena u 42. tjednu 2021. godine.
Kada se pravilno koriste, čuvaju i održavaju, auto gume trebale bi zadržati izvorna svojstva do pete godine života, ali kada guma doživi deset godina, krajnji je rok za njenu zamjenu.
To je zato što guma s vremenom postaje tvrda i lomljiva, što dovodi do raspadanja gume i stvaranja pukotina.
2. S gumama ste napravili 50 tisuća kilometara
Koliko kilometara možete prijeći prije nego postane nužno zamijeniti gume na vozilu ovisi o vašem stilu vožnje te kvalitetom i vrsti podloge kojom najčešće vozite.
Većina vozila prijeđe između 25 i 50 tisuća kilometara prije nego se gume istroše do točke kada je pametno zamijeniti ih novima. Laganom i pažljivom vožnjom to razdoblje možete povećati do čak 75 tisuća prijeđenih kilometara, ali i smanjiti na svega 10 tisuća kada vozite agresivno i nepažljivo.
3. Profil gume je istrošen
Najprecizniji pokazatelj kada je vrijeme za kupiti nove gume je stanje dubine profila gume. Dok vrijedi obveza korištenje zimske opreme, gazni sloj gume ne smije pasti ispod četiri milimetara.
U ostatku godine profil gume smije iznositi do 1.6 milimetara, iako proizvođači auto guma preporučuju da se ne spuštate ispod tri milimetra jer je tada puno veća vjerojatnost od akvaplaninga, tj. proklizavanja vozila zbog gubitka kontakta s mokrom podlogom.
Profil gume najlakše ćete izmjeriti mjeračem za gume kojeg možete nabaviti u trgovinama automobilskom opremom i drugim sličnim mjestima. Sve što trebate napraviti je staviti mjerač u utor na gumi i iščitati njegovu dubinu.
Istrošenost gume također možete pratiti pomoću indikatora istrošenosti. Tu su mala izbočenja koja se nalaze između profila gume, a koja se spoje s profilom gume kada se ona uslijed vožnje istroši. To je znak kako je krajnje vrijeme za kupovinu novih guma.
I na kraju, istrošenost gume ispitajte pomoću kovanice od jednog eura. Stavite je u utor na gumi i provjerite viri li zlatni rub kovanice izvan utora. Kada je rub vidljiv, tada je dubina profila gume pala na tri milimetra ili manje te je potrebno zamijeniti je novom.
4. Guma pati od fizičkih oštećenja
Izvor fotografije: Pixabay
Preporučujemo da svaki puta kada provjeravate stanje tlaka u gumi, istovremeno provjerite koliko je guma istrošena te ima li na njoj fizičkih oštećenja.
Oštećenja obično dolaze u obliku puknuća, posjekotina i neravnina, a ponekad ćete u gumi pronaći i strano tijelo poput čavla ili stakla.
Nipošto nemojte nastaviti vožnju na oštećenoj gumi nego se odmah uputite vulkanizeru. Tamo možete popraviti gumu ako oštećenje to dopušta, odnosno potražiti savjet gdje kupiti zimske gume kada gumi nema spasa.
Misao za kraj
Nemojte zanemariti važnost redovite zamjene automobilskih guma. Istrošne gume produžuju zaustavni put vozila, češće proklizavaju, negativno utječu na potrošnju goriva, bučne su i čine vožnju neugodnom. Olakšajte si izazove koje zimski uvjeti na cesti stavljaju pred vozače i redovito kontrolirajte stanje guma na vozilu kako biste na vrijeme kupili nove.