Samoborski gradski vijećnici danas poslijepodne okupili su se u Gradskoj vijećnici na svojoj 11. sjednici u ovom sazivu. Na dnevnom redu bilo je 27 točaka, a najvažnija od njih bio je drugi ovogodišnji rebalans gradskog proračuna. Njime je proračun povećan za 12 posto, odnosno za nešto više od 41 milijun kuna, pa on po novome iznosi 386 milijuna kuna.
Glavni razlog povećanja, osim viška od 29 milijuna kuna prenesenog iz prošle godine, osiguravanje je sredstava vlastitog učešća u projektima koje Grad prijavljuje na EU natječaje. Rebalansirana sredstva iskoristit će se, uz ostalo, i za rekonstrukciju zgrade u Langovoj 35 za potrebe Osnovne škole Bogumila Tonija gdje je došlo do povećanja sredstava s 3 i pol na 6 milijuna kuna što uključuje i opremanje objekta. Predviđena je i kupnja objekta u Langovoj 31, zatim izvanredno održavanje prometnica, posebno ceste Galgovo – Falaščak, uređenje mosta koji spaja Mlinsku s Milakovićevom, uređenje dječjih igrališta, proširenje otruševečkog groblja i nabavu otpadomjera – uređaja za mjerenje pojedinačne količine odloženog otpada u zajedničkim spremnicima kao i pokrivanje povećanja rashoda za zaposlene kod proračunskih korisnika koji se financiraju iz državnog proračuna te sređivanje zemljišnih knjiga za katastarsku općinu Rakovica.
Govoreći o prihodovnoj strani proračuna, pročelnik za financije Željko Radovanić istaknuo je ovogodišnje povećanje prihoda od najizdašnijeg proračunskog izvora, poreza na dohodak, veće za 18 milijuna kuna u odnosu na isto razdoblje lani. Na rashodovnoj strani proračuna 21 milijun kuna namijenjen je komunalnom odjelu, nešto manje od 11 milijuna gospodarskom te oko 7 milijuna kuna društvenom odjelu. -Posao je bio dosta zahtjevan jer smo za ovaj rebalans morali promijeniti 625 analitičkih pozicija u proračunu – istaknuo je Radovanić.
Na rebalans proračuna amandmane su uložili nezavisna vijećnica Nika Fleiss i HDZ-ov vijećnik Matija Hržić. Niti jedan nije prošao, tri su odbačena zbog neusklađenosti sa Zakonom o proračunu, a pet ih je obrađeno, ali ne i prihvaćeno. Nika Fleiss je tražila povećanje sredstava za Samoborski športski savez u visini od 300 tisuća kuna, a Matija Hržić 50 tisuća kuna za izradu projektne dokumentacije za izgradnju društvenog doma u Gradskoj četvrti Cvjetno naselje – Perivoj, još 300 tisuća kuna za subvencije kapitalnih ulaganja u malom gospodarstvu, subvencioniranje dijela cijene prijevoza učenika srednjih škola i studenata s još 500 tisuća kuna te 200 tisuća kuna za izradu projektne dokumentacije za vrtić u Rudama.
Uz to dvoje vijećnika, Niku Fleiss i Matiju Hržića, o svim tim temama u raspravi o rebalansu proračuna sudjelovali su i nezavisna vijećnica Irena Franceković i vijećnica SDP-a Sanja Horvat Iveković, a na njihova pitanja odgovarali su gradonačelnica Petra Škrobot i pročelnici Željko Radovanić i Silvio Ivan Žugaj.
Ukratko, s predstavnicima Izvršnog odbora Samoborskog športskog saveza razgovaralo se o potrebama sportaša i njihovih klubova, a nakon tog sastanka samo je, temeljem dogovora, Rukometni klub Rudar dostavio specifikaciju svojih troškova – rekla je Petra Škrobot ustvrdivši da nigdje i nikad nije bilo rečeno da neće biti sredstava za sportaše, pa kad i ostali specificiraju svoje potrebe, sredstva će im, sukladno mogućnostima, biti osigurana novim proračunskim rebalansom u rujnu ove godine.
Za društvene domove gradonačelnica je ustvrdila da ih podosta već izgrađenih zjapi prazno bez konkretne namjene, za kapitalna ulaganja u malo gospodarstvo rekla da su zasad dostatna sredstva već osigurana s dviju proračunskih pozicija kao i sredstva za subvencioniranje učeničkog i studentskog prijevoza, koja su za prva četiri mjeseca ove godine realizirana s 31 posto. Što se vrtića tiče, Petra Škrobot je podsjetila da se uz pomoć fondova ide u dogradnju vrtića u Krklecovoj, da je u planu i novi vrtić u Molvicama, a na red će doći i vrtić u Rudama. -Za novu školsku zgradu u bivšoj vojarni, prema najavi s državne razine, očekuje se natječaj tijekom ovog mjeseca, a ne bude li ništa od toga, spremni smo i na zaduživanje – rekla je gradonačelnica.
Bilo je riječi i o pomoćnicima u nastavi kojih bi u novoj školskoj godini trebalo biti 70, a Grad im, sa svoje strane, bez obzira na odluku s državne, namjerava povećati satnicu sa sadašnje 31 kune na 40 kuna brutto.
Rabalans proračuna na kraju je prihvaćen s 12 glasova za, 4 protiv i 2 suzdržana.
ŠKOLA RAKOV POTOK PRIPAJA SE ŠKOLI MIHAELA ŠILOBODA
Od ostalih točaka dnevnog reda izdvajamo kratku raspravu o izmjenama i dopunama programa javnih potreba u socijalnoj skrbi i zdravstvu. SDP-ova Sanja Horvat Iveković je još za rasprave o proračunu ukazala na potrebu da se u socijalnoj sferi osiguraju sredstva za pomoć roditeljima u plaćanju školske kuhinje te pitala imamo li mogućnosti za proširenje kapaciteta naše ambulante u skladu s namjerom Županije da gradnjom poliklinike i specijalističkim ordinacijama proširi neke domove zdravlja, pa tako i samoborski. -Imali smo sastanak s ravnateljem Doma zdravlja Zagrebačke županije Većeslavom Bergmanom i utvrdili potrebe, ponajprije za pulmološku ambulantu za početak – rekla je Petra Škrobot.
Kod jednoglasnog prihvaćanja izvješća o radu Vatrogasne zajednice grada Samobora postavljeno je pitanje zašto nema njihovog predstavnika na ovoj sjednici i je li pozvan te kakva je komunikacija s vatrogascima koji su na svojoj skupštinskoj sjednici ukazali na probleme u njoj. Gradonačelnica je rekla da su se s njima susreli u povodu blagdana vatrogasnog zaštitnika svetog Florijana gdje se razgovaralo o vatrogasnoj problematici i s čelnicima Zajednice kao i s predstavnicima dobrovoljnih društava.
Pri kraju sjednice jednoglasno je i na zadovoljstvo svih vijećnika prihvaćena odluka o preuzimanju i pripajanju Područne škole Rakov Potok iz sastava Osnovne škole Sveta Nedelja u sastav Osnovne škole Mihaela Šiloboda iz Svetog Martina pod Okićem što je usuglašeno i sa Zagrebačkom županijom.
AKTUALNO O SVEMU POMALO
Aktualni sat ovaj put je bio upola kraći.
Ivan Horvat (HSS) zatražio je da se u Grdanjcima postavi pet rasvjetnih stupova na izrazito mračnoj i zavojitoj dionici puta prema Sokolović bregu, a komunalni pročelnik Zvonko Župančić odgovorio da se u međuvremenu pristupilo postupku novelacije projektne dokumentacije za svu javnu rasvjetu na području grada, pa da zbog toga interpelacijskih zahvata neće biti.
Matija Hržić (HDZ) upozorio je gradonačelnicu da krši gradski statut jer ne održava redovite mjesečne konferencije za medije koje su njime propisane, a ona je odgovorila da se o tome konzultirala sa strukom koja je utvrdila suprotno i da će konferencija prema potrebi biti, a s javnošću se komunicira – rekla je Škrobot – i na razne druge načine.
Irena Franceković (nezavisna) referirala je na svoju raspravu s prethodne sjednice o poslovanju Komunalca zbog koje je se, kako je navela, vrijeđa na osobnoj razini, pa je zatražila da joj se uz pisani odgovor o statusnim promjenama u Komunalcu dostavi i popis svih tamošnjih zaposlenika, može i bez imena, ali s podacima od kada tamo rade, koji posao obavljaju i kolika im je brutto plaća.
-Što je sa 100 metara nedostajućeg vodovoda u Prinčevoj ulici u Molvicama – pitala je još Irena Franceković, a Zvonko Župančić odgovorio da je Vodoopskrbi i odvodnji dan projektni zadatak, ali od njih još odgovora na to nema.
Darko Lisec (SDP) založio se za povećanje sigurnosti budućih polaznika škole u Rakovom Potoku izgradnjom nogostupa na prilazima školi. -Nogostup prema školi u Školskoj ulici je izveden – rekao je pročelnik Zvonko Župančić – dodavši da je u planu i uspornik prometa u toj ulici, a na Samoborskoj cesti, prema vrtiću Franja, unutar dvije godine trebalo bi, uz već izvedenih 700 metara, biti izgrađeno još oko 1200 metara novog nogostupa.
Davor Daničić (SDP) ukazao je na derutan i potencijalno opasan Wagnerov dvorac u blizini stare škole u Langovoj, koju bi trebali pohađati neki učenici “bogumilca”, ustvrdivši da se tamo skupljaju osobe asocijalnog ponašanja, pa bi, zbog sigurnosti djece – smatra Daničić – trebalo stupiti u kontakt s vlasnicima objekta da se to počisti, a policiju obavijestiti da u poslijepodnevnim i noćnim satima obilazi taj objekt. Pročelnik Marinko Džepina je na to rekao da je Gradu u planu urediti ne samo staru školu već i okolne prilaze, a ako treba, i represivno djelovati prema vlasnicima zapuštenog objekta.
Sanja Horvat Iveković (SDP) pitala je što je s voucherima za srednjoškolce i može li se ubrzati prikupljanje dokumentacije od osmaša koji se upisuju u srednje škole kako bi se ti voucheri, kao pomoć, na vrijeme mogli početi koristiti.
-Napokon smo dobili studiju javnog prijevoza – rekao je Matija Hržić (HDZ), koji ju je, kao vijećnik, bio zatražio u skladu s pravom na pristup informacijama i ukazao na neke njezine nedostatke te, uz ostalo, pitao gradonačelnicu je li Zagrebačkoj županiji poslala pismo namjere kako bi se uspostavio kontakt s Gradom Zagrebom ne bi li se uskladili vozni redovi na linijama predviđenim prema Podsusedu i Zdenčini, a zatražio je i javnu raspravu o studiji.
-Pismo namjere prema Županiji će ići, ali je tome prethodio sastanak s gradonačelnikom Svete Nedelje i načelnikom Općine Stupnik – rekla je Petra Škrobot i dodala da po pitanju traženja rješenja za novi javni prijevoz slijedi i usklađenje s Gradom Jastrebarskim i Općinom Klinča Sela kako bi se naša mjesta koja gravitiraju tom području bolje povezala. -Studija je pokazala kakva su rješenja moguća, ali s informacijama o svim linijama i polascima autobusa još nismo izlazili van jer čekamo da vidimo hoćemo li preko Županije doći do nekih potrebnih linija – naglasila je gradonačelnica Škrobot.
Maja Gračanin (SDP) pitala je gradske čelnike imaju li kakve informacije kada bi trebala početi dogradnja Glazbene škole Ferdo Livadić na što je Petra Škrobot rekla da o tome Grad treba sklopiti sporazum sa Županijom koja je njezin osnivač i koja je u svom proračunu za tu namjenu u ovoj godini predvidjela pola milijuna kuna, a Grad milijun kuna.
Za riječ se još javila Nika Fleiss (nezavisna) vezano uz Večernjakovu biciklijadu i zatražila informacije o sudjelovanju Grada u tome, utrošenim sredstvima te zašto samoborski poduzetnici, a posebno ugostitelji, nisu dobili poziv da sudjeluju u tom projektu. -Grad je bio operativni suorganizator što se tiče osiguranja površine, pozornice i zaštitara, a o ostalom ću detaljnije informacije zatražiti od Turističke zajednice – rekla je Petra Škrobot.
Na početku sjednice, pri verifikaciji zapisnika s prethodnih dviju, vijećnici Matija Hržić i Irena Franceković, nezadovoljni objavljenim, zatražili su proširene verzije zapisnika, a predsjednik Gradskog vijeća Miran Šoić rekao je da su postojeći zapisnici u skladu s Poslovnikom o radu Gradskog vijeća te podsjetio da postoje i tonski zapisi sa svih sjednica.