U povodu Svjetskog dana kretanja Udruga nordijskog hodanja i pješačenja Drava i Varaždinska županija organizirali su jučer u Trakošćanu 4. Festival nordijskog hodanja i pješačenja Varaždinske županije – Trakošćan 2022. Festival je održan zahvaljujući financijskoj i tehničkoj pomoći Varaždinske županije i susretljivosti Dvora Trakošćan, a pod okriljem Hrvatskog saveza nordijskog hodanja.
Nakon prijava, mjerenja tlaka i šećera te okrjepe uslijedilo je svečano otvorenje uz pozdrav dobrodošlice svim sudionicima te formiranje skupina po rutama. Među 800-tinjak sudionika iz Hrvatske – Zagreba, Osijeka, Opatije, Rijeke, Karlovca, Duge Rese, Preloga, Goričana, Strmca Remetinečkog i Križevaca bilo je i 60 hodačica i jedan hodač iz Samobora.
Sve dobne skupine hodača (predškolska, školska, srednja, umirovljenici i osobe s invaliditetom i posebnim potrebama) odabrale su jednu od četiri rute ponuđene rute. Najzahtjevnija je bila crvena ruta duljine deset kilometara do najstrmijeg uspona na Ravnu goru, vijugavom šumskom stazom, a potom asfaltiranom cestom, uzbrdicama i nizbrdicama preko naselja Meljan i Prebukovje do podnožja Ravne gore i istim putem natrag. Nešto lakša bila je plava ruta duljine osam kilometara po zemljanim i asfaltiranim putovima uzbrdicama i nizbrdicama kroz šumu i naselje Vrbanići, kružnom stazom do ulaza u zaštićeno područje odnosno mjesta okupljanja. Zelena ruta duljine pet kilometara vodila je uz isušeno Trakošćansko jezero do Ribarske kućice kroz šumu (manje uzbrdice i nizbrdice, ali asfaltiranim putem) do dvorca Trakošćan. Najkraćom, turističkom rutom, duljine dva i pol kilomtra, uz jezero do Ribarske kućice u pratnji izvrsnog, zanimljivog turističkog vodiča Roberta Belaja (čije znanje, nažalost, hodači nisu iskoristili), mogle su se kretati i osobe s invaliditetom i osobe u kolicima.
Trakošćansko jezero nakon sedam desetljeća je bez vode zbog vađenja velikog sloja mulja kako bi se jezeru vratio prvobitni sjaj i obnovila njegova flora i fauna. Taj mulj, kako smo neslužbeno doznali, kupit će Mađari za gnojidbu svojih polja.
Posebnost ovogodišnjeg festivala bila je i utrka u nordijskom hodanju, prema pravilima Međunarodne federacije nordijskog hodanja, druga takva Hrvatskog saveza nordijskog hodanja nakon nedavne premijerne u Zagrebu.
Nakon prehodanih ruta, ručka i obilaska dvorca Trakošćan, uslijedilo je proglašenje te zahvala svim sudionicima kao i svima koji su pomogli u ostvarenju ove manifestacije: Općini Bednja, Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije, Zavodu za javno zdravstvo Varaždinske županije, Nastavnom zavodu za hitnu medicinu Varaždinske županije, Srednjoj strukovnoj školi Varaždin, Hotelu Trakošćan, Press glassu., AK Varaždinu i Policijskoj postaji Ivanec kao i volonterima – studenticama i studentima sestrinstva Sveučilišta Sjever.