U sklopu današnje obilježbe Svjetskog dana Crvenog križa u prostorijama samoborskog društva održan je i okrugli stol sudionika iz sustava Civilne zaštite na temu “Krize – izazov i odgovori u protekle dvije godine”. Riječ je o pandemiji COVID-19, potresima na području Banovine i Zagreba te najnovijoj ukrajinskoj krizi. O izazovima koje su pred Hrvatski Crveni križ i njegove područne i lokalne organizacije stavili potresi govorio je izvršni predsjednik HCK Robert Markt, o iskustvima u suočavanju s pandemijom koronavirusa na tragu samoborskih iskustava govorila je ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Samobora, Svete Nedelje i Stupnika Anica Francetić Kufrin, a o dolasku raseljenih Ukrajinaca na naše područje i rješavanju njihovih problema više je rekla ravnateljica Društva Crvenog križa Zagrebačke županije Drinka Sopta.
U otvorenoj raspravi aktivno su sudjelovali zamjenici samoborske gradonačelnice i svetonedeljskog gradonačelnika, a ujedno i načelnici gradskih stožera Civilne zaštite Samobora i Svete Nedelje, Petar Burić i Gabrijel Deak, vršitelj dužnosti zapovjednika Vatrogasne zajednice i Javne postrojbe grada Samobora Mladen Žitković, načelnik Hrvatske gorske službe spašavanja – stanice Samobor, Nikola Tot, zamjenica voditeljice Ispostave Doma zdravlja Zagrebačke županije u Samoboru, Ivana Gluščić i moderator okruglog stola, predsjednik samoborskog Crvenog križa, Edi Kirschenheuter.
Puno je toga rečeno, zapaženo i uspoređeno, poglavito u odnosu na rad Crvenog križa u kriznim situacijama, pa su istaknuti i problemi, potkrijepljeni konkretnim primjerima iz prakse, na koje se nailazilo tijekom rješavanja kriznih problema s jedinstvenim zaključkom da su naknadne analize provedbe svih mjera i postupaka u takvim situacijama nužne na svim razinama kako bi se u svaku novu krizu ušlo što spremnije. Budući da su improvizacije puno puta neizbježne u neposrednom djelovanju na terenu, one će biti i te kako manje primjetne bude li uvježbanost operativnih snaga sustava, pa tako i Crvenog križa, na razini zadatka. Pritom je iznimno važna pravodobna edukacija svih sudionika kriznih događanja, a posebno volontera, u ovom slučaju Crvenog križa, koji je redovito i prolaze jer samo tako mogu biti spremni za djelovanje u potrebi.