Uz povoljan novi koncesijski ugovor s tvrtkom Eko flor plus, Svetonedeljčani bi od 1. lipnja ove godine, pa sljedećih 10 godina, imali gotovo zagarantiranu cijenu odvoza miješanog i biorazgradivog otpada, štoviše i nižu od sadašnje. Gradsko vijeće Svete Nedelje jučer je, naime, jednoglasno odlučilo o izmjeni Odluke o davanju koncesije za obavljanje javne usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada. Riječ je o ugovoru temeljem kojeg će se otpad iz pojedinog kućanstva i dalje odvoziti četiri puta mjesečno, ali broj odvoza, s obzirom na čipiranje kanti, može biti i manji, a odvoz time jeftiniji. To će posebno vrijediti za one koji su ekološki osvješteniji, pa razvrstavaju otpad i time neće biti prisiljeni svaki tjedan iznijeti kantu pred kuću.
Kako je na sjednici objasnio gradonačelnik Dario Zurovec, uz fiksni, uvodi se i varijabilni dio cijene, pa će cijena za četiri mjesečna odvoza iznositi oko 100 kuna i ne bi se trebala mijenjati do 2032. godine. -Razlozi za eventualnu promjenu morali bi biti vrlo jaki, ali u tom slučaju Grad bez ikakve nadoknade koncesionaru može s njim raskinuti ugovor – naglasio je Dario Zurovec i dodao da se Sveta Nedjelja s ovakvim ugovorom među prvima svrstala u gradove koji poštuju zakon i europsku direktivu da onaj tko onečišćuje okoliš, to treba i platiti.
No, ukupno gledajući, odvoz miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada u konačnici ipak poskupljuje zbog problema s njegovim deponiranjem. -Sve više odlagališta otpada u Hrvatskoj zatvara se po sili zakona, a na državnoj razini se ne razmatra izgradnja energane, odnosno spalionice otpada kod nas kako bi se proizvela toplinska energija kakvu koristi većina europskih zemalja – rekao je svetonedeljski gradonačelnik Zurovec i dodao: Mi sada sav prikupljeni otpad zato moramo, prije konačnog deponiranja, oporabiti, odnosno mehaničko-biološki obraditi i tek tada odvesti u austrijske spalionice što je utječe na rast cijena njegovog zbrinjavanja.
Iz aktualnog sata ove sjednice izdvajamo pitanje Fokusovog vijećnika Anđelka Šekete što je s vodovodom u Ulici Gaj u Jagnjić Dolu te kako Grad misli olakšati rad Udruzi Kameleon. -Projekt vodovoda, vrijedan 400 tisuća kuna, gotov je, ali poučeni iskustvom iz Ulice Sopići u Brezju, gdje ni nakon godinu dana nije započela izgradnja kanalizacije, sigurno će se morati čekati da Vodoopskrba i odvodnja započne i s ovom izvedbom – rekao je Dario Zurovec. Njegov zamjenik Gabrijel Deak rekao je, pak, da Grad podupire novoosnovanu Udrugu Kameleon koja aktivno radi sa svim osobama s invaliditetom i s djecom s poteškoćama u razvoju, pa se, sukladno tome, dolazećeg tjedna očekuje primopredaja radnog prostora Kameleonu na glavnom gradskom trgu radi lakše pristupačnosti i parkiranja.
Fokusovku Andrijanu Iviček zanimalo je što je s uređenjem jezera Orešje, a Gabrijel Deak je rekao da se radi o projektu od oko 6 milijuna kuna koji bi trebao biti sufinanciran preko europskih fondova zelene infrastrukture. -Uz uređenje jezera – dodao je Deak – predviđene su, naime, i sportsko-rekreacijske zone. -Od Hrvatskih voda – naglasio je još Gabrijel Deak – zatražilo se odmuljivanje jezera, u kojemu je, zbog dugotrajne suše, sve manje vode što bi moglo dovesti do ekološke katastrofe. Deak je naveo i da je jezero Orešje jedno od detektiranih potencijala geotermalnih izvora.