U Gradskoj vijećnici danas je održana sjednica samoborskog Vijeća za prevenciju s temom kako Vijeće svojim aktivnostima može prevenirati rizična ponašanja kod mladih. Naglasak je bio na mentalnom očuvanju zdravlja kod mladih, koje je prema brojnim istraživanjima i te kako narušeno u protekle dvije pandemijske godine jer u porastu je broj djece i mladih koji pate od depresije i anksioznosti. Vijeće se zato uključilo u projekt ZAMAh – zajedno za mentalno zdravlje, koji provodi kabinet za logopedsku i psihološku “Ježeva kućica”.
“Ježeva kućica” u Samoboru djeluje od prošle godine i pruža logopedske i psihološke timske podrške djeci, adolescentima i odraslima. Članovima Vijeća projekt ZAMAh su prezentirale predstavnice “Ježeve kućice”, na čelu s Ivanom Garašić.
Cilj projekta, koji traje do 22. lipnja sljedeće godine, unapređenje je kapaciteta organizacija civilnoga društva za pružanje učinkovitog odgovora na potrebe lokalne zajednice u kriznim situacijama, a tijekom projekta bit će provedene brojne aktivnosti za djecu, mlade, roditelje i cijelu zajednicu.
Važan dio projekta su i edukacije, koje će u sklopu projekta Frontline Politeia provoditi Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. U projektu sudjeluje niz europskih zemalja i njihovih ustanova i institucija, a u izradi je i europski prevencijski kurikul – priručnik za donositelje odluka, kreatore javnog mišljenja i kreatore politika.
Kako je objasnila Martina Ferić s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta kroz ovaj projekt educirat će se donositelji odluka, kao i osobe koje rade s djecom i mladima, a napravit će se i sveobuhvatna procjena potreba na razini Samobora te će se sukladno tome sačiniti učinkovit akcijski plan djelovanja s postojećim resursima, a s ciljem prevencije rizičnih ponašanja te što bolje reakcije lokalne zajednice na krizne situacije.
Predsjednik Vijeća za prevenciju, zamjenik gradonačelnice Petar Burić, naglasio je kako mu je drago što se Vijeće uključilo u ovaj hvalevrijedan projekt jer cilj je prevenirati rizična ponašanja kod mladih te im pomoći da što lakše prebrode krizne situacije u kojima su se našli, posebice tijekom protekle dvije godine, s obzirom na to da im je zbog pandemije bilo ograničeno druženje i mnoge aktivnosti, a što je ostavilo posljedice na njihovo mentalno zdravlje.
Privremeni gradski pročelnik za društvene djelatnosti, Silvio Ivan Žugaj potvrdio je da Vijeće rado sudjeluje u ovo projektu te da će svaki član Vijeća, koji je ujedno predstavnik određenog sektora, dati svoj doprinos u realizaciji projekta, a na dobrobit djece i mladih u našem gradu.
Kako prevenirati sve učestalije ispijanje alkohola kod mladih kao i rizično seksualno ponašanje također su bile teme ove sjednice Vijeća za prevenciju.
Inače, Vijeće za prevenciju Grada Samobora, uz predstavnike Grada, čine predstavnici Crvenog križa Samobor, Policijske postaje Samobor, osnovnih i srednjih škola, Centra za odgoj i obrazovanje Lug, Doma zdravlja Zagrebačke županije, Centra za socijalnu skrb te udruga i institucija koje rade na realizaciji preventivnih programa.