Sinoć je u maloj dvorani POU Samobor održan Proljetni hibridni simpozij u organizaciji Međunarodne interdisciplinarne udruge za kronične bolesti. Tema simpozija bila je post COVID u područjima obiteljske medicine, infektologije, pulmologije, otorinolaringologije i palijativne skrbi.
Predsjednica udruge prof. dr. sc. Marija Vrca Botica, specijalistica obiteljske medicine u svom je uvodnom izlaganju naglasila kako je želja nedorečenu temu koja ne samo kod nas nego i u svijetu izaziva nedoumice prikazati na proljetnom simpoziju. Naime, kako napominje dr. Vrca Botica, više je istraživanja napravljeno uz COVID i cijepljenje dok o post COVID-u ne znamo gotovo ništa.
Nakon uvodnog govora predsjednica MIUKB-a održala je predavanje na temu “Obiteljska medicina u doba korone”. Istraživanje u sklopu predavanja temeljeno je na komunikaciji s pacijentima u doba pandemije, odnosno demografskoj analizi pacijenata koji su komunicirali uglavnom putem e-maila, razlozima komunikacije i sl.
Prof. dr.sc Boris Đelalija, specijalist infektologije s Medicinskog fakulteta u Splitu održao je predavanje na temu “Post pandemijsko stanje, u iščekivanju novih mutacija?” nakon čega je dr.med. Iva Botica spec. ORL govorila o “Post COVID komplikacijama mirisa”. Između ostalog, dr. Botica spomenula je brojna istraživanja vezanim uz liječenje odsutnosti mirisa nakon COVID-a pri čemu nisu dobiveni revolucionarni zaključci je li liječenje kortikosteroidima efikasno s obzirom na to da je učinak bio gotovo identičan kod skupina ljudi koji su liječeni kortikosteroidima te onih koji su primali placebo. Zaključak je kako je najefikasnija metoda “učenje mirisa ispočetka.”
Doc.dr.sc. Marija Gomerčić Palčić, specijalistica pulmologije održala je predavanje o “Post COVID pulmološkim komplikacijama”, a posljednje predavanje vezano uz post COVID održao je dr.med. Antonio Kobaš, spec. obiteljske medicine na temu “COVID u palijativnoj skrbi u vrijeme pandemije”. Dr. Kobaš predstavio je izazovan period u “palijativi”. Naime, prvenstveno zbog toga što su bolnice bile rezervirane samo za hitne pacijente uslijedio je izrazito povećan broj kućnih posjeta, a same kućne posjete ponekad su bile “neizdržive” s obzirom na to da su povremeno morali u skafanderima ulaziti u kuće koje su grijane na drva u zimskim mjesecima bile izuzetno tople pa je i to otežavalo posao palijativnom timu.
Za kraj simpozija održana su i dva predavanja vezana uz šećernu bolest i to na teme “Primjena metformina – jučer, danas, sutra (Berlin Chemie Menarini)” i “Svijet novih mogućnosti liječenja šećerne bolesti u odraslih – prvi oralni agonist GLP-1 receptora (Novo Nordisk)”.
Foto: Daniel Cvetković i Antonio Kobaš