Županijska skupština Zagrebačke županije donijela je Proračun za 2022. godinu koji iznosi 1 milijardu 380 milijuna 578 tisuća kuna. Proračun je prihvaćen s 30 glasova „za“, 6 glasova „protiv“ i 5 „suzdržanih“.
Kao i prethodnih godina, najveći iznos Izvornog proračuna, gotovo 148 milijuna kn, namijenjen je Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje u kojem je za kapitalnu izgradnju u školstvu osigurano 53,6 milijuna kn. Među inima osigurano je 15 milijuna kuna kojima će se sufinancirati izgradnja nove škole u Strmcu.
Za Upravni odjel za gospodarstvo i fondove EU planirano je 89 milijuna kn iz kojih će biti isplaćivane bespovratne potpore u iznosu od 7 milijuna kuna, nešto više od 17 milijuna kuna osigurano je za energetske obnove škola i domova zdravlja, dok je najviše, 21,2 milijuna kuna planirano za Centar za kompetentnost.
Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje upravljat će s nešto više od 56,5 milijuna kuna od čega bi dio trebao biti namijenjen izradi projektne dokumentacije za izgradnju poliklinike u Samoboru.
Za Upravni odjel za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo planira se više od 24 milijuna kn, a Odjelu za promet i komunalnu infrastrukturu predviđeno je 60 milijuna kuna, dok će Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša raspolagati sa 92 milijuna kuna, od čega je 60 milijuna namijenjeno obnovi zgrada oštećenih potresima.
Vijećnici su prihvatili prijedlog Strategije kapitalnih ulaganja u školske objekte na području Zagrebačke županije za razdoblje od 2021. do 2026. godine u kojoj je, između ostalog predviđena izgradnja nove dvorane u Strmcu, zajednička sportska dvorana uz rekonstrukciju i dogradnju Gimnazije Antuna Gustava Matoša te izgradnja Glazbene škole Ferdo Livadić u Samoboru.
Donesena je i odluka o visini turističke pristojbe za 2023. godinu u Zagrebačkoj županiji. U Samoboru će ona iznositi 12 kuna po osobi i noćenju za boravak u smještajnim objektima, 8 kuna u kampovima, a godišnji paušal za osobe koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu po krevetu iznosi 350 kuna, a na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (OPG) po 200 kuna i to za sve jedinice lokalne samouprave na području Zagrebačke županije. Za kampove je to po 500 kuna, odnosno 250 radi li se o kampiranju na OPG-u.
Na sjednici je donesen i godišnji plan razvoja sustava civilne zaštite, plan unapređenja zaštite od požara, kao i plan djelovanja u području prirodnih nepogoda. Osnovani su Koordinacija za ljudska prava i Povjerenstvo za ravnopravnost spolova kao dva savjetodavna tijela Županijske skupštine.
Spomenimo i da je članica županijske Skupštine iz redova SDP-a Zvjezdana Sečen amandmanom zatražila uređenje prostora u kojem djeluje fizikalna terapija u Samoboru. Kako je pojasnila, u Samoboru, na fizikalnoj terapiji, obradi se 200 pacijenata dnevno i s njima se odradi u prosjeku 270 terapija, od čega više od trećine otpada na vježbe.
Mjesečno se pak napravi oko 5800 terapija, odnosno prosječno više od 69000, a uvjeti u kojima se radi su teški, jer nakon svake kiše podrumski prostor u kojem se fizikalna terapija nalazi je poplavljen, nedostupan korisnicima, za teško pokretne bolesnike je otežan pristup jer im je teško, nekima i nemoguće spuštati se stepenicama u podrum.
S ciljem osiguravanja adekvatnog prostora za obavljanje djelatnosti fizikalne terapije u ispostavi Doma Zdravlja Samobor, amandmanom se zatražilo osiguravanje sredstva za izradu projektne dokumentacije za uređenje prostora, potom za I. fazu uređenja prostora u 2022. godini, a za II. fazu u 2023. godini. Amandman je odbijen.