Uz projekciju dokumentarnog filma “Fuji” i demonstraciju judo vještina Svjetski judo dan članovi Judo kluba Profectus Samobor obilježili su sinoć u samoborskom kinu gdje su ugostili Judo klub osoba s invaliditetom Fuji iz Velike Gorice.
Naime, to je jedini judo klub u Hrvatskoj koji okuplja djecu s invaliditetom i teškoćama u razvoju, a uspješno ga vodi nekadašnja judašica Marina Drašković, na čiji je poticaj Judo klub Profectus Samobor pokrenu program “Judo za sve” uključivši u rad kluba djecu s teškoćama u razvoju.
“Marina i ja poznajemo se još iz dana kada smo bili judo reprezentativci, a na ideju da u rad kluba uključimo djecu s teškoćama došao sam dok sam radio u vrtiću kada sam upoznao dijete s autizmom. Tada sam se javio Marini i ona mi je nesebično prenijela sva svoja znanja koja je stekla trenirajući judo s djecom s teškoćama u razvoju i na tome sam joj neizmjerno zahvalan, jer danas u Judo klubu Profectus Samobor imamo 50 djece s teškoćama u razvoju koja treniraju judo” – kazao je trener Matija Frlić.
Dugogodišnja judašica i višestruka prvakinja Hrvatske, Marina Drašković Judo klub osoba s invaliditetom Fuji osnovala je 2012. godine, a na ideju je došla sasvim slučajno, misleći da se nakon natjecateljske karijere više neće baviti judom, no odlučila je okupiti malu grupu djece s teškoćama u razvoj i približiti im judo.
“Počela sam prvo raditi s djecom s cerebralnom paralizom i to ubrzo se pročulo pa mi se već u prvih mjesec dana rada javilo oko 20 roditelja koji žele u klub uključiti svoju djecu s raznim teškoćama u razvoju. Prilično spontano se sve dogodilo, nisam imala nikavog iskustva u radu s djecom s teškoćama, no povezala sam se s fizioterapeutima i drugim stručnjacima koji rade s takvom djecom i kroz određeno vrijeme stekla sam potrebna znanja i iskustvo. Danas u klubu imamo 45 djece, a isto toliko ih čeka na upis, jer nažalost nemamo judo dvoranu i ne možemo ih sve primiti, no intenzivno radimo na tome i nadam se da ćemo kroz koju godinu imati dvoranu i još više trenera te da neće biti liste čekanja.
“Judo uvelike pomaže djeci s teškoćama u razvoju. Iako svi u klub dođu sa željom da razviju motoričke sposobnosti, no na kraju u klubu ostanu zbog svih drugih koristi, jer u našem klubu zajendo treniraju djeca koja nemaju teškoće u razvoju i ona koja imaju i tako se djeca s teškoćama u razvoju u klubu osjećaju dobro i ne izdvojeno po bilo kojoj osnovi, atmosfera na treninzima je pozitivna uz puno smijeha i ta jedna emotivna i socijalna komponenta koju djeca dobivaju je na kraju puno važnija od fizičke. Roditelji su isto prezadovoljni, jer kad god nešto organiziramo svi su spremni odmah se odazvati, sudjelovati i pomoći. Oni su mi velika podrška i motiv da i dalje radim na način na koji radim s djecom s teškoćama u razvoju” – kaže Marina Drašković.
Trenirica Marina Drašković motivirala je i Judo klub Profectus Samobor da u svoj rad uključi djecu s teškoćama u razvoju i zbog toga je – kaže – neizmjerno sretna, jer želja joj je motivirati sve sportske klubove u Hrvatskoj da u svoj rad uključe barem jednu grupu takve djece, a što bi im jako puno značilo. Raditi s djecom s teškoćama je prekrasno, to je sada moj životni put i ne mogu zamisliti da išta drugo radim” – kaže Marina Drašković.
O djeci s teškoćama u razvoju koja se bave judom svjedoči dokumentrani film Fuji, koji se sinoć mogao pogledati u samoborskom kinu. “Taj film bi trebao biti poticaj svim klubovima da u svoj rad uključe djecu s teškoćama u razvoju, jer svjedoči o tome da to nije teško ni komplicirano, a osjećaj koji dobiješ nakon svakog treninga je kao da si osvojio olimpijsku medalju” – kaže Marina Drašković koja je na ideju o filmu došla nakon godine dana rada s djecom s teškoćama , jer je vidjela koliko im to znači i koliko su oni nju promijenili kao osobu.
“Sredstava za film dobili smo iz EU fondova kroz projekt Judo inkluzija. Film nije srcedrapajući već cool i pozitivan. Sada smo u procesu prijeve na filmske festivale i vjerujem da će se svidjeti publici” – rekla je Marina Drašković.
Autori filma Dino Julius i Luka Hrgović su kroz 20 minuta filma prikazali inspirativne priče sportaša i ostalih članova kluba Fuji koji unatoč tjelesnim ograničenjima, prakticiraju judo, a jedan od protagonista filma je i olimpijski prvak u judu iz Pekinga 2008. godine Satoshi Ishii.
U Samoboru uz Judo klub Profectus s djecom s teškoćama rade Stolnoteniski klub osoba s invaliditetom Synrgija Samobor i Atletski klub osoba s invaliditetom.
Predsjednik Samoborskog športskog saveza Viktor Jozić pogledao je dokumentanri film Fuji te ga preporučio svim sportskim klubovima koji rade s djecom i s mladima.
“Dokumentarni film Fuji govori o djeci koja se bave sportom unatoč određenim ograničenjima, ali ne s apekta sažaljenja već sa sportskog apekta. Drago mi je da je ovaj film prikazan u Samoboru i nadam se da će u budućnosti biti još ovakvih filmova. Pozivam sve sugrađane da kad vide najavu projekcije ovakvih filmova da se odazovu” – kazao je Viktor Jozić.
Film su sinoć mogli pogledati samo oni koji su dobili pozivnice, a zbog ograničenog broja mjesta uvjetovanim epidemiološkim mjerama. No, ravnateljica Pučkog otvrenog učilišta Samobor, Jelena Vojvoda najavila je da će dokumentarni film Fuji ponovno biti prikazan za širu javnost. “Nadam se da će na projekciju, kada bude dogovorena, najvjerojatnije u Pop Up kinu, doći predstvanici brojnih samoborskih klubova, jer upravo ih možda ovaj film potakne da u svoje aktivnosti uključe djecu s teškoćama u razvoju, ali i brojni građani” – rekla je Jelena Vojvoda.