Udruga branitelja 151. Samoborske brigade već sedmu godinu uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, Zagrebačke županije, Grada Samobora i Grada Svete Nedelje za učenike sedmih i osmih razreda osnovne škole i učenike srednjih škola s područja Samobora i Svete Nedelje organizira program “Edukacija školske djece na temu Domovinski rat” pod motom “Da se ne zaboravi”.
Predavanja se provode uz pisanu suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Ove godine, pridržavajući se epidemioloških mjera, od 11. do 18. listopada održana su predavanja u Centru za mlade Bunker i u Spomen sobi Domovinskog rata i branitelja 151. samoborske brigade, ali i u nekim školama. Edukacijom je bilo obuhvaćeno 800-tinjak učenika Srednje strukovne škole Samobor, Osnovne škole Mihaela Šiloboda iz Svetog Martina pod Okićem, Osnovne škole Rude, Ekonomske, turističke i ugostiteljske škole Samobor, Osnovne škole Vladimira Deščaka iz Svete Nedelje, Osnovne škole Milana Langa iz Bregana, Osnovne škole Sveta Nedelja, Gimnazije Antuna Gustava Matoša te Osnovne škole Samobor i Osnovne škole Bogumila Tonija.
Pri dolasku na područje bivše vojarne Taborec učenike su dočekali predsjednik Udruge branitelja 151. Samoborske brigade Rudolf Jedvaj i njegov zamjenik Miljenko Komes te Franjo Horvat. Prvo su ih upoznali sa Spomen sobom Brigade i Domovinskog rata gdje su učenici obišli stalni postav sobe i ukratko se upoznali s ratnom postrojbom Samoborske brigade.
U Centru za mlade Bunkeru dočekao ih je doktor znanosti Jakša Raguž iz Instituta za povijest. Učenike je, uz pripremljenu prezentaciju, upoznao s početkom stvaranja Republike Hrvatske 1990. godine i s ratnim zbivanjima 1991., pa do oslobođenja Hrvatske u Oluji 1995. godine. Svaki je učenik dobio dokumentarni film “151. Samoborska brigada u Domovinskom ratu 1991.-1995.” i masku za višekratnu upotrebu s amblemom Udruge.
Program edukacije školske djece nastavljen je jučer, 28. listopada terenskom nastavom na Spomen-području Trokut kod Novske gdje je bio početak operacije “Orkan 91. Nažalost, zbog epidemiološke situacije koja je posljednjih dana nepovoljna, od odlaska na Trokut odustale su samoborske osnovne škole, pa je na Trokutu bilo 300-tinjak učenika Osnovne škole Sveta Nedelja, Osnovne škole Vladimira Deščaka, Srednje strukovne škole Samobor i Gimnazije A. G. Matoša.
Na Trokutu, gdje su za vrijeme rata vođene najteže bitke, djecu su dočekali branitelji koji su im na vrlo živopisan način, u šumi, predočili borbena djelovanja 29. listopada 1991. U tome su sudjelovali Miljenko Komes, Franjo Horvat, Rudolf Jedvaj i Franjo Bašić. Sat povijesti održao im je ponovno Jakša Raguž, molitvu je predvodio vlč. Josip Čulig iz Župe Svetog Ivana Krstitelja iz Luga, voditelj programa bio je Marijan Telišman, a učenike je uime Grada Novske pozdravio zamjenik gradonačelnika Siniša Kvesić.
Učenici su puni dojmova otišli sa terena, a svoja opažanja zabilježit će vrednovanjem programa koji će na satu povijesti s njima provesti profesori, voditelji programa.
Udruga branitelja 151. Samoborske brigade zahvaljuje svojim vrijednim članovima koji su pomogli u provođenju programa u ovim teškim epidemiološkim uvjetima. To su Ivica Telišman, Ivan Horvat, Ivan Bubnić, Milan Hrženjak, Marijan Telišman, Mladen Zaringer, Boris Makarun, Stanko Garašić, Ivan Banek, Ivan Bradač, Željko Širanović i Ivica Mišić.
Zahvalni su i svim ravnateljima osnovnih i srednjih škola, profesorima i pedagozima koji su se vrlo aktivno uključili u ovaj program.