U Samoborskom muzeju danas je otvorena izložba djela sakralne tematike.
“Radi se o najvećoj izložbi iz fundusa Samoborskog muzeja, jer izloženi predmeti i građa proizlaze iz gotovo svih zbirki Samoborskog muzeja, uključujuću arhivsku i knjižnu građu. Neki od predmeta prvi se puta predstavljaju javnosti” – uvodno je rekla ravnateljica Samoborskog muzeja, Nikolina Puljić Glasnović zahvalivši na podršci Gradu Samoboru, Zagrebačkoj županiji i Ministarstvu kulture.
Nikolina Puljić Glasnović čestitala je građanima Dan grada Samobora te sve pozvala da izložbu razgledaju do konca ove godine.
Narednih tjedna dana ulaz na izložbu, uz stručno vodstvo, bit će besplatan, a više informacija bit će objavljeno na mrežnim stranicama Samoborskog muzeja.
“Vjera je duboko ukorijenjena u ljude našeg kraja i njihovi su se životi odvijali ciklički ovisno o štovanju svetaca i blagdana uz svakodnevnu molitvu. Vjera je ljudima bila veliki izvor utjehe i nadahnuća ” – rekla je autorica izložbe povjesničarka umjetnosti Gordana Remussini naglasivši kako je Crkva kao institucija, gledajući globalno, najveći naručitelj umjetnina u povijesti ljudskog roda te da će to teško iko nadmašiti. Dio sakralnog umjetničkog blaga nalazi se u muzejima diljem svijeta pa tako i Samoborski muzej čuva mali dio crkvenog inventara.
“Kroz ovu izložbu javnosti predstavljamo nekoliko tema, a to su povijest samoborske župe i njenih sakralnih objekata, odnos građana Samobora i vlastele koji se odvijao oko sukoba prava odabira župnika, zgodne crtice o samoborskim župnicima i svećnicima, odnos građana Samobora i zvona njihove župnecrkve te restauriranje dvostrane slike zastave združenih samoborskih cehova čije je restauriranje jako kompleksno pa je restaurirana samo jedna strana. ” – pojasnila je Gordana Remussini.
Gordana Remussini naglasila je i kako ovu izložbu posvećuje restauratorskoj struci, jer izložba se pripremala 8 godina s obzirom da je muzej tada počeo s restauracijom umjetnina.
“Tako se u muzeju, između ostaloga, mogu razgledati grafike koje su po izvorima navodno krasile kapelicu svete Ane u samom Starom gradu, a izložene su i 4 oltarne slike iz Župne crkve svete Anastazije te drvene sklupture koje su nekada krasile oltare, ali se po mjerama struke ne mogu nadograditi, već su samo konzervirane u stanju u kojem su zatečene te predmeti iz umjetničke zbirke s koji kao motiv imaju sakralne objekte” – naglasila je Gordana Remussini.
Etnografski dio izložbe, a to je sveti kut, tradicija koja se mogla naći gotovo u svakoj seoskoj kući u Samoboru, predstavila je etnologinja Nikolina Vuković.
“U svetom kutu izložene su oleografije s prikazom Srca Isusovog i Srca Marijinog te Krista na odru, zatim nakićeno raspleo te statua Bogorodice Marije i svetog Ante. Sveti kutak će u najljepšem svjetlu zasjeti u prosincu u predblagdansko doba kada ćemo u suradnji s Udrugom Ekosspiritus i Društvom svetog Izidora Seljaka za djecu organizirati radionice” – najavila je Nikolina Vuković.
Sve okupljene pozdravila je predsjednica samoborskog Gradskog vijeća, Irena Franceković čestitavši svima Dan grada te zahvalivši ravnateljici muzeja i autoricama izložbe što su ovu izložbu u muzeju postavili povodom Dana grada.
Izložbu je otvorila gradonačelnica Petra Škorobot koja je izrazila zadovoljstvo što je ova izložba dio proslave Dana grada te je zahvalila Samoborskom muzeju na uloženom trudu kao i župnicima, franjevcima i časnim sestrama što su se odazvali pozivu na ovu vrijednu izložbu. Gradonačelnica Petra Škrobot čestitala je svima Dan grada Samobora uz poziv da uživaju u ovoj izložbi sakralne tematike.