Započeo je Mjesec hrvatske knjige, ove godine u okviru Godine čitanja, koju je proglasilo Ministarstvo kulture i medija s ciljem dodatne promocije knjige i čitanja. Odlučeno je da se u fokus ovogodišnje manifestacije stave hrvatski autori odnosno hrvatska knjiga, pa tema glasi “Hrvatski autori u Godini čitanja”, a moto “Ajmo hrvati se s knjigom!”
U Gradskoj knjižnici Samobor prvo hrvanje s hrvatskom knjigom u njezinom mjesecu započelo je večeras s “Ratnicama za ljubav” samoborske umirovljene učiteljice Marijane Jaić. To je njezino četvrto knjiško djelo. “Biseri za sjećanje” izašli su 1990. godine, roman za mlade “Igor Grozni” 1997., još jedan naziva “Iza oblaka” 2010. te, na posljetku, ove su godine svjetlo dana ugledale “Ratnice za ljubav”.
O tom izdanju govorio je njegov urednik, književnik Tomislav Zagoda, i izrazio zadovoljstvo što mu je u ruke došao rukopis za domaću knjigu jer je u nakladničkoj kući uglavnom radio na stranim tekstovima. Zagoda je istaknuo da su “Ratnice za ljubav” roman za djecu i mlade za koji je potrebna posebna zanatska vještina. -Upute o kreativnom pisanju ukazuju na to da je najbolje pisati o onome što najbolje poznaješ, a Marijana Jaić, koja je cijeli radni vijek provela u školi gdje je predavala hrvatski jezik, upravo je primjer autorice koja izvrsno poznaje tematiku o kojoj piše – naglasio je Zagoda i dodao: Tematska okosnica romana je vršnjačko nasilje kojemu se suprotstavlja plemenitost i humanost što je i poruka ove knjige usprkos njezinom oksimoronskom naslovu. Pojasnio je da se radi o sestrinstvu skupine djevojaka koje se okupljaju kako bi se suprotstavile svim oblicima nasilja i svemu onom negativnom što postoji u hodnicima naših škola i u društvu općenito.
–Marijana Jaić ne poznaje dobro samo psihologiju djece i mladih već i njihov živi jezik, pa se uspješno poigrava s jezičnim nijansama standarda i žargona čiji su izrazi poseban začin ovoj knjizi – ustvrdio je Tomislav Zagoda te zaključio da su “Ratnice za ljubav” ujedno i roman o odrastanju u kojemu autorica govori o krhkosti iluzija koje imaju mladi u procesu svog sazrijevanja.
Autorica knjige Marijana Jaić bila je jako uzbuđena iako joj ovo nije prva knjiga jer – kako je rekla – kad pišete za djecu uvijek imate osjećaj da ste nešto u prethodnoj knjizi zaboravili napisati, a djeca su neiscrpan izvor situacija koje se ne smiju zaboraviti i koje treba zabilježiti. Ovaj put se te suituacije odnose na jednu novu generaciju koju ipak muče neki stari problemi tako da ovaj i dva prethodna romana sada tvore trilogiju. -U prve dvije knjige glavni su likovi dečki, a u ovoj cure – istaknula je Marijana Jaić koja ovu knjigu doživljava kao svoj oproštaj s učiteljskim pozivom iako je već dosta godina u mirovini, ali učitelj očito u njoj i dalje živi.
Igor Lepčin je svojim ilustracijama knjigu približio mladima, a Kristina Kirschenheuter svojom interpretacijom ulomaka iz knjige auditoriju u Knjižnici.
Promocija “Ratnica za ljubav” bila je dvostruki dar, autorici za njezin 75. rođendan, baš na 15. listopada, a Gradu Samoboru na njegov 779. rođendan. Zato je na promociji bila i gradonačelnica Petra Škrobot koja je autorici čestitala rođendan i zahvalila joj na tematici za mlade koju obrađuje u svojim knjigama. Čestitke Marijani Jaić uputila je i ravnateljica Gradske knjižnice Mirjana Dimnjaković, a moderatorica promocije, knjižničarka Draženka Robotić pripomenula je da je Marijana Jaić redovita posjetiteljica Knjižnice u koju najčešće svraća subotom i čita “krimiće”. “Ratnice za ljubav” nisu krimić, ali mogu postati školska lektira, no zasigurno će, nakon promocije, upotpuniti i police Zavičajne zbirke Gradske knjižnice.