U okviru programa “Suvremena znanost kroz postav muzeja” ispred Samoborskog muzeja danas su održane radionice za učenike osnovnih škola s tematikom “Čudesni život vode”. Taj svijet vode djeci su približili docentica na Odjelu za fiziku Diana Mance sa Sveučilišta u Rijeci i fizičar Dalibor Paar sa zagrebačkog PMF-a.
“Cilj ovih radionica, ali i čitavog programa “Suvremena znanost kroz postav muzeja” je da se djecu na zanimljiv i inspirativan način uvede u teme koje su bitne za čovječanstvo, a jedna o njih je voda, jer smatra se da je voda zlato 21. stoljeća” – kaže dr. sc. Dalibor Paar te ističe kako je za Hrvatsku izuzetno važno to što se naše pitke vode u značajnom dijelu nalaze duboko ispod površine krša, zagonetnog reljefa sa tisućama ponora, izvora, špilja i jama, koji je izuzetno osjetljiv na zagađenje.
Tako su djeca mogla saznati i kroz pokuse se uvjeriti da voda brzo ulazi u podzemlje gdje ponekad boravi stotinama godina te da bez vode nema života i zato je naša zadaća čuvati okoliš, jer tako čuvamo pitku vodu koje nema puno na Zemlji. Djeca su saznala i otkuda voda na Zemlji, kako se kreće, koja su njena stanja i ostalo.
Docentica na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Rijeci, Diana Mance, kaže kako joj je jako drago što je sudjelovala u ovim radionicama, jer djeca su bila oduševljena, a i za nju je to bio izazov, jer obično o svom znanstvenom radu na temu izotopne hidrologije, govori na znanstvenim skupovima. Dinana Mance je djeci kroz pokuse ukazala na to da je voda, koja nam je neophodna za život, jako oskudan resurs te da je naš krški reljef jako osjetljiv na onečišćenja i zato moramo čuvati okoliš, ako želimo sačuvati pitke izvore vode.
Ovaj program se izvodi u suradnji Samoborskog muzeja, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Fizikalnog društva – Split i udruge SURLA, a uz potporu Grada Samobora i Zagrebačke županije.