Izvještajno-izbornu skupštinu, 92. po redu, sinoć su u Centru za mlade održali skupštinari Vatrogasne zajednice grada Samobora. Od njih 45, okupila su se 42 zastupnika. Za predsjednika Zajednice, uz 5 suzdržanih glasova, ponovno je, ali ovaj put na pet godina, izabran Željko Koščica. Formirano je i novo predsjedništvo Zajednice koje sada čini svih 20 predsjednika dobrovoljnih vatrogasnih društava uključenih u Zajednicu. Izabrani su i Zapovjedništvo, Nadzorni odbor, Sud časti te delegati i njihovi zamjenici u Skupštini Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije.
Skraćeno izvješće o radu podnio je zapovjednik Zajednice Mladen Žitković. -Tijekom protekle godine – rekao je Žitković – na području Samobora bilo je ukupno 326 vatrogasnih intervencija od kojih su profesionalni vatrogasci odradili 190, u 22 intervencije djelovali su u sinergiji s dobrovoljnim vatrogascima, a 114 samostalnih intervencija imala su dobrovoljna vatrogasna društva. Između ostalog, u 67 slučajeva djelovali su protupožarno, imali su 85 tehničkih intervencija na objetkima, otvorenom prostoru i u prometu te čak 38 izvida lažnih dojava. DVD Samobor prevezao je i 1082 cisterne pitke vode stanovništvu.
Proteklu godinu obilježio je i poseban vatrogasni angažman u akcijama oko suzbijanja širenja pandemije bolesti COVID-19 pri čemu su vatrogasci djelovali preventivno upozoravajući stanovništvo na samozaštitno ponašanje. Posebnu ulogu imali su i unutar sustava Civilne zaštite grada Samobora.
Njihove brojne terenske aktivnosti na suzbijanju posljedica teškog potresa na Banovini započele su još na Staru godinu i nastavile su u ovoj kalendarskoj godini kada su na izvanredne dislokacije odlazili pripadnici profesionalne postrojbe u suradnji sa svojim vatrogasnim kolegama iz pojedinih dobrovoljnih društava. Uz to, desetak se DVD-ova uključio u prikupljanje humanitarne pomoći za stradale u potresu.
Nažalost, zbog cijele epidemiološke situacije lani nije bilo uobičajenih vatrogasnih vježbi osposobljavanja i usavršavanja kao ni natjecanja. Svoje okrugle obljetnice rada nisu mogli obilježiti DVD Samobor (130. obljetnicu), DVD Galgovo (90. obljetnicu), DVD Veliki Lipovec (80. obljetnicu), DVD Pavučnjak (70. obljetnicu) i DVD Drežnik (20. obljetnicu).
-U nabavu vatrogasne oprema prošle je godine uloženo 300 tisuća kuna, a za opremanje vatrogasnih domova i spremišta 100 tisuća kuna. U suradnji s Gradom Samoborom nabavljena su i tri vatrogasna vozila za dobrovoljna društva, Mitsubishi Fuso u vrijednosti od milijun i 500 tisuća kuna za DVD Rude, Renault Trafic u vrijednosti od 227 tisuća kuna za DVD Klokočevac i TAM 110 u vrijednosti od 100 tisuća kuna za DVD Grdanjci. Javna vatrogasna postrojba dobila je novu cisternu u vrijednosti od milijun i 870 tisuća kuna – istaknuo je Mladen Žitković.
Željko Koščica je rekao da je u ovom mandatu, od 2017. do 2020. godine, Zajednica raspolagala sa 6 milijuna i 357 tisuća kuna. Od toga se veći iznosi, 3 milijuna i 615 tisuća kuna odnose na redovitu djelatnost, 400 tisuća kuna na opremanje domova i spremišta, a 963 tisuće kuna za nabavu vatrogasne opreme.
Tajnik Zajednice, Renato Hribar, izvijestio je da su lanjski prihodi iznosili 2 milijuna i 570 tisuća kuna, a rashodi 2 milijuna i 515 tisuća kuna.
Uz svoje redovite aktivnosti Zajednica aktivno sudjeluje i u javnom životu grada – rekao je još Mladen Žitković naglasivši da je to lani mahom izostalo zbog epidemioloških razloga.
Na kraju ove skupštine podijeljena su priznanja, a završnim riječima vatrogascima su na njihovom doprinosu gradu i njegovim stanovnicima zahvalili zamjenik župana Zagrebačke županije Hrvoje Frankić, zamjenik samoborskog gradonačelnika Željko Stanec i sam gradonačelnik Krešo Beljak.
Hrvoje Frankić je rekao da je međusobno razumijevanje između Grada i Vatrogasne zajednice na vrlo visokoj razini te naglasio da je to bitno zbog sigurnosnih razloga, ali i održavanja društvenog života, posebice u rubnim dijelovima grada. Izrazio je i nadu da će u dolazećem vremenu samoborska vatrogasna zajednica imati i izdašniju pomoć od županijske zajednice.
Željko Stanec je istaknuo da su vatrogasci stup ovoga grada i njegovog društva, uvijek prvi na raznim intervencijama i da drugi mogu slijediti njihov primjer. -To je Grad prepoznao i zato u kontinuitetu pomaže rad cijelog vatrogasnog sustava – naglasio je Stanec osvrnuvši se posebno i na djelovanje Civilne zaštite u kojoj su vatrogasci ključna sastavnica.
Krešo Beljak je u svom, kako je rekao, oproštajnom govoru, naveo da je u samoborskom vatrogastvu posebno primjetan odličan spoj mladosti i iskustva koji donosi i rezultat. -Prije se prema vatrogastvu vodila sasvim drugačija politika, a u proteklih 12 godina aktualna je gradska vlast promijenila te standarde ulaganja u vatrogastvo te preko toga počela razvijati svih 80-ak samoborskih naselja u okolici grada – rekao je Beljak i uz zahvalu svima ispričao se za eventualne propuste i pogreške koje su se možda dogodile.