“Bitka kod Samobora” danas je bila bitka u malom. Tome je kumovala pandemija koronavirusa koja je našim, ali i svjetskim prostorima zavladala ubrzo nakon lanjske bitke, a hoće li je ova današnja, 16. po redu, pobijediti, saznat ćemo u vremenima koja su pred nama. Uglavnom, organizatori programa iz Samoborskog muzeja i Udruge Oživljena povijest Samobora nisu željeli propustiti još jedno, makar i malo prisjećanje na davne srednjovjekovne dane koje je ove godine jako nalikovalo na ono iz 2006. kada je temelje ovoj sve važnijoj i značajnijoj gradskog manifestaciji na skroman način postavila tadašnja samoborska muzealka Ivanka Brekalo.
Danas se na prostorima glavnog gradskog trga i ispred Samoborskog muzeja odigrao tek dio uobičajenog scenarija ove manifestacije koja se inače odvija na Vugrinščaku. Uvod u program bio je obilazak glavnog gradskog trga vlasnika Oppiduma Samobor, priora, cvajbara, notara i ostale svite s proglasom puku da se pripazi jer se sprema velika bitka koja samo što se nije začela.
Podsjetimo se i stvarne bitke čije vjerno uprizorenje pratimo već desetljeće i pol: Nakon smrti kralja Albrechta Habsburga 1439. godine, diljem Hrvatske i Ugarske krenula je borba za nasljedstvo prijestolja. Uz Elizabetu je pristao Ulrik II. Celjski s vojskovođom, češkim plaćenikom Ivanom Vitovcem, a uz kralja Vladislava Jagelovića Stjepan Banić Lendavski. Dvije godine kasnije ove su se vojske sukobile kod Samobora na Pepelnicu, 1. ožujka 1441. godine, a žestoka borba završila je Vitovčevom pobjedom, koji je, zarobivši vojskovođu Banića, priskrbio znatan plijen. Međutim, kraljica Elizabeta umire 1442. prisiljavajući tako Ulrika II. da prizna Vladislava III. kao kralja te da otpusti sve zatvorenike.
Ove godine nije bilo velikog uprizorenja borbe dviju srednjovjekovnih vojski na Vugrinščaku već je samo odigran kratak igrokaz uz tumačenje bitke i prigodni prateći program ispred Muzeja koji je privukao sve šetače koji su se tamo zatekli, a nagnao i one s Trga da protegnu noge do Muzeja. Zbog aktualnih okolnosti izostao je i bogat srednjovjekovni sajam s ponudom obrtnika i OPG-ovaca iz šireg okruženja.
U programu su tako sudjelovali članovi Udruge Oživljena povijest iz Samobora, Reda svetog Nikole iz Varaždina i Kuburaškog društva Gromovnik iz Svete Nedelje te samoborske Plesne skupine Burka i udruge Cirkultura.
Gradski dužnosnici predvođeni zamjenicima gradonačelnika Željkom Stanecom i Sanjom Horvat Iveković, predsjednikom Gradskog vijeća Miranom Šoićem i dožupanom Zagrebačke županije Hrvojem Frankićem zahvalili su organizatorima na čelu s ravnateljicom Samoborskog muzeja Nikolinom Puljić Glasnović i Udruzi Oživljena povijest Samobora na čelu s predsjednikom Ivicom Šintićem na organizaciji manifestacije u nimalo jednostavnim uvjetima. Istaknuli su da je “Bitka kod Samobora”, makar i u ovakvom obliku, potvrda činjenice da je Samobor grad povijesti, kulture i turizma.