Slavnom kolaču Rudarska greblica nedavno je odobrena zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla i to na europskoj razini. Ovom oznakom, Rudarska greblica postala je 29. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji te prvi zaštićeni gastronomski proizvod u Zagrebačkoj županiji.
Tim povodom danas su predstavnike Udruge “Rudarska greblica”, Andreasa i Jelenu Nikl, Silviju Turk i Josipa Lebegnera, primili čelnici grada Samobora kako bi im čestitali na tom velikom priznanju, zaštiti Rudarske greblice na razini Europske unije.
Zamjenik gradonačelnika Željko Stanec naglasio je kako je grad Samobor ponosan na Rudarsku greblicu i njenu zaštitu na europskoj razini, ali da su za to prvenstveno zaslužni članovi udruge Rudarska greblice i obitelj Nikl koja već godinama proizvodi Rudarsku greblicu i čuva tu vrijednu tradiciju.
Predstavnicima Udruge Rudarske greblica na uspjehu je čestitao i predsjednik samoborskog Gradskog vijeća, Miran Šoić. Naglasio je kako je za Rude i Samobor važno da se baština čuva i tradicija prenosi s generacije na generaciju. Zaštita proizvoda poput Rudarske greblice doprinosi turističkom , ali i gospodarskom razvoju ovog kraja, jer ideja vam ne nedostaje. Mi ćemo vas kao Grad i dalje podržavati da ih realizirate” – rekao je Miran Šoić.
Predsjednik Udruge “Rudarska greblica” i vlasnik Pekarnice Nikl, Andreas Nikl naglasio je kako su za ovu zaštitu zaslužni brojni vrijedni Rudari. “Do zaštite je došlo je mi svi volimo taj kolač i živimo za njega, a kako su se na tržištu počele pojavljivati neke inačice tog kolača, koje se prezentiraju kao greblica, a to nisu, odlučili smo zaštiti Rudarsku greblicu. Taj je proces trajao dugo, ali isplatilo smo i svi smo ponosni što je Rudarska greblica zaštićena na europskom nivou te se time onemogućuje prodaja necertificiranih proizvoda pod imenom Rudarska greblica i daje ekskluzivno pravo da se ona proizvodi samo u Rudama i okolnim selima” – rekao je Andreas Nikl.
Jelena Nikl je rekla kako je i u ovoj priči na vidjelo izašla sinergija Rudara. “Svatko od nas je dao najbolje od sebe, jer svi smo imali zajednički cilj i zato smo uspjeli” – rekla je Jelena Nikl.
“Mi Rudari bismo htjeli da se neke stvari realiziraju brzo, ali pokazalo se da smo strpljivi i da se to isplatili”- kazao je Josip Lebegner pojasnivši kako je Udruga Rudarska greblica osnovana 2016. godine, a već 2017. godine Ministarstvo poljoprivrede odobrilo je Udruzi Rudarska greblica prijelaznu, nacionalnu zaštitu čime Udruga bilježi svoj prvi uspjeh, a upravo sada, tri godine kasnije, Rudarska greblica postaje zaštićeni europski brend. ”
“Kad smo 2016.godine kretali u proces zaštite očekivali smo da će to biti riješeno u roku od dvije godine no trajalo je dvostruko duže. Strpljenju smo se naučili i kod obnove Rudnika Svata Barbara. Iako realizacija naših projekata dugo traje mi ih uvijek realiziramo. Ideja imamo puno, ovom zaštitom na europskom nivou ostvarili smo primarni cilj, a sada idemo dalje, u promidžbu tog kolača, organizaciju radionica izrade greblice i još puno toga imamo u planu ” – rekao je Josip Lebegner.
U Rudama se trude da se tradicija izrade Rudarske greblice prenosi s generacije na generaciju. “Zato Udruga i organizira radionice izrade greblice za najmlađe. Djeca rado u njima sudjeluju. Zadatak Udruge je da promovira greblicu i zato ćemo se pobrinuti da i dalje razvijamo ideje koje imamo. Svi smo sretni i ponosni, a najveći naš pokretač je entuzijazam i zajedništvo” – rekla je Silvija Turk.