Antonio Kosmat trčao na svjetskom juniorskom prvenstvu u paraatletici

9. kolovoza 2019.
159 Pregleda

Na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Nottwilu, poznatom švicarskom Centru za paraplegiju, održanom od 1. do 4. kolovoza, natjecalo se 350 paraatletičara i paraatletičarki iz 40 zemlja. Samoborski atletičar Antonio Kosmat iz Atletskog kluba Samobor 2007., bio je član hrvatske reprezentacije, a natjecao se u trkačkim disciplinama. Hrvatska je osvojila osam medalja, te zauzela 13. mjesto u ukupnom poretku, a Antonio, iako nije donio ni jednu medalju, ostvario je izvanredne sportske rezultate.

U bacačkim i trkačkim disciplinama rezultat se bodovao po Raza bodovima juniorske WPA tablice. Zbog smanjenog broja parasportaša, kategorije su bile spojene i plasman se bodovao prema sportskom rezultatu, pa je uspjeh ovisio o broju natjecatelja u određenoj disciplini prema kojoj su bili rangirani. Antonio je bio u konkurenciji s 20-ak atletičara, dok je u bacačkim disciplinama bio manji broj natjecatelja i manja konkurencija, što je automatski dovodilo do boljeg plasmana.

Antonio je prošao klasifikaciju međunarodnog paraolimpijskog odbora i dodijeljena mu je kategorija T38 s tim da 2023. godine mora ponoviti pregled, prije nego što postane senior. Bez IPC licence ne može nastupati na svjetskim i europskim paraatletskim natjecanjima.

U spojenim kategorijiama T35-38, nastupio je u disciplini 200 metara s vremenom od 25,68 sekundi, osvojio 1022 boda po Raza tablicama, što premašuje juniorsku normu. U ukupnom poretku zauzeo je 11. mjesto.

U također spojenim kategorijama T35-38, natjecao se na 100 metara s vremenom od 12,75 sekundi. U finalu C skupine došao je treći, a u ukupnom poretku zauzeo 10. mjesto s 1003 boda. Osim što je prešao juniorsku normu, ostvario je i seniorsku normu za WPA, iako mu je 18 godina, što je pokazatelj njegove sportske spremnosti za nadolazeća natjecanja.

Postavio je i dva državna rekorda u kategoriji T38 u disciplinama 100 i 200 metara.

U mješovitoj štafeti 4×100 metara “Europan mixed”, nije bilo podjele medalja jer su timovi bili miješani. Samo su Sjedinjenne Američke Države imale tri svoja tima s atletičarima, dok su ostali timovi bili miješani, brazilsko-portugalski te južnoafrički i europski. Primopredaja štefete vježbala se svega nekoliko puta, a svi su je trčali po prvi puta te na taj način stekli novo iskustvo. U prvoj predaji bio je Omar Bojčić T 11 (Bosna i Hercegovina), koji je trčao s vodičem Muhamedom jer je Omar slijep. U drugoj izmjeni je bila Molly Hopkins (Velika Britanija) T 46, koja je trčala s protezama na nogama, treću izmjenu imao je Antonio Kosmat T 38 (Hrvatska), a četvrtu Licija Mussinell T 54 (Švicarska), koja je vozila formulu. Na kraju su 400 metara odradili su za fenomenalnih 56.12 sekundi i na taj način osvojili 3. mjesto u konkurenciji 6 ekipa.